d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ölüme Ne İyi Gelir? | Galata Rum Okulu

102 B izlenme  
3.11.2020

Ölüme Ne İyi Gelir? 

23 Mayıs – 30 Haziran 2018

Galata Rum Okulu

Sanatçılar: Alp Sime, İhsan Oturmak 

Karavil Contemporaryʼnin düzenlediği, Alp Sime ve İhsan Oturmakʼın işlerini bir araya getiren Ölüme Ne İyi Gelir? isimli sergi 23 Mayıs tarihinde Galata Rum Okuluʼnda sanat severler ile buluşuyor. 

Bir süredir mimari yapılanmanın toplumsal yaşam üzerindeki etkisi üstüne çalışan İhsan Oturmak yağlıboya çalışmaları ve bu sergiye özel olarak ürettiği enstalasyonları ile kurguladığı evreni toplumun bir kesiti olarak izleyiciye sunuyor. İktidar ve toplum arasındaki ilişkiyi en temel ihtiyaç olan barınma ve güvenlik ihtiyacı üzerinden ele alan sanatçı, güvenlik içgüsüsü ve varoluşsal kaygıların son katmanı olan ölüm korkusu üzerinden ürettiği işleriyle Galata Rum Okuluʼnun tarihsel hafızasıyla da örtüşen bir denklem yaratıyor. Ölmek istemeyen bireylerin, ölmek istemeyen toplumlara ve ölmek istemeyen devletlerin ölmek istemeyen iktidarlara dünüştüğü bir distopyada sanatçı belki de ölerek doğmak her şeyin çözümü olabilir diyor. 

Duraksatan ʻÖlüme ne iyi gelir?ʼ sorusunun neden cevapsız kaldığına ve neden sorulmaya devam edilmesi gerektiği üzerine görüntüler üreten Alp Sime, ihsan Oturmakʼın işleri ile diyalog halinde olan fotoğraflarıyla sergide yer alıyor. ʻBu sergide geçmiş ve şimdiki zamanı devamlılık halinde olan bir rüya gibi ele aldım. Tıpkı rüyalarda olduğu gibi, birçok ham materyeli kaydediyor ve sunuyorum, bunlar günlük hayatta karşımıza çıkan ve gözardı etmeyi seçtiğimiz zor durumlar.ʼ diyor sanatçı. 

Prof. Dr. Zeynep Sayınʼın da ses kaydi ile katıldığı sergi kolektif bir çalışmaya dönüşüyor. 

Ölüme Ne İyi Gelir? başlıklı sergi 23 Mayıs - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Galata Rum Okuluʼnda pazar ve pazartesi hariç her gün gezilebilir. 

Salı - Cuma Saat 11:00 - 18:00
Cumartesi - Pazar Saat 11:00 - 19:00
Sergi 15 Haziran tarihinde bayram tatili nedeni ile kapalı olacaktır. 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz