5cf3377a-012d-4504-86a6-afa788875bf0.jpg

“Olumlayan Dünya” | Summart Sanat Merkezi

147 B izlenme  
17.11.2021

“Olumlayan Dünya” 

12 Ekim-30 Kasım 2021 

 Summart Sanat Merkezi

On sekiz sanatçının kırk iki eserinden oluşan “Olumlayan Dünya” sergisi, düşünür Rosi Braidotti’nin Olumlayıcı Etik ve Olumlayıcı Siyaset kavramlarından hareketle; ahlaki protokollerin, normların ve değerlerin dünyasını yeniden ele alıp kritik etmenin ve çareler aramın farklı patikalarında gezinmektedir. İnsan bilincinin ve düşünce imgelerinin insan sonrası bir  atmosferden geçerken bıraktığı tahrip edici edimlerini  zamansız, boş ve beyaz uzayda  görünür lekeler haline getirmektedir. Sergi; dil, tarih ve söylemler aracılığıyla  biçimlendirilmiş öznelliğin olumsuzluklarından kurtulmanın ve onu olumlayıcı bir ötekiliğe bağlamanın farklı yollarını güçlendiren ve yaşam enerjisine evirmenin imkanlarını sorgulamaktadır.  Plastik yaklaşımları birbirine zıt birçok sanatçıdan müteşekkil sergi, eleştirel düşüncenin olumsuzluklarından beslenerek, olumsuz’u yeni bir topluluk oluşturmanın imkanı olarak görerek karnavalesk bir hissiyata ulaştırmaktadır. 

Sergi İnsan sonrası dünya içinde çoklu ekolojilerin/malzemelerin ilişkiselliğine odaklanarak farklı arayışları ortaklaştıran bir duygunun peşine düşmektedir. 

Olumlayan Dünya

Sanatçılar: Ali Şentürk, Ayça Telgeren, Berat Işık, Deniz Çobankent, Ekin Kano, Siya Fatih Gürbüz, Gamze Eskinazi, İlgen Arzık, Murat Morova, Nazım Arslan, Neriman Polat, Sevim Kaya, Seza Paker, Soyhan Baltacı, Uğur Güler, Vahhab Ayhan, Yiğitcan Alper, Yılmaz Bulut

Küratör: Mahmut Wenda Koyuncu

Tarih: 12 Ekim-30 Kasım 2021 

Yer   : Summart Sanat Merkezi

Seyrantepe Fazıl Kaftanoğlu Cad. Summa Plaza, D:No:3, 34396 Sarıyer/İstanbul

Devamı

Seçtiklerimiz