d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ozan Ünal | Bir Var-lık Bir Yok-luk | Ortaköy Kethüda Hamamı

95 B izlenme  
31.10.2020

Ozan Ünal 

Bir Var-lık Bir Yok-luk

25 Nisan - 12 Mayıs 2019

Ortaköy Kethüda Hamamı

Galeri Selvin 1984 yılından bugüne uzanan 35 yıllık serüvenini sanat etkinlikleriyle kutluyor.

Kuruluş amaçlarını ve hedeflerini sanatı tüm dallarıyla (resim, heykel, özgün baskı, seramik) tanıtmak ve yaygınlaştırmak olarak belirledi. O günden bu güne bu hedeflerin belirlediği yolda, değişen tüm ekonomik, siyasal ve toplumsal hareketliliğe rağmen sanat adına özveri ile çalışmalarına Ankara'dan sonra İstanbul'da Arnavutköy'de açtığı iki galeri ile devam ettiriyor. 

Bu hedeflenen amaçların bilinciyle Galeri Selvin, geçen yıllara rağmen ilk günlerin heyecanını sanatçıyla ve sanatseverle paylaşıp, aralıksız sanatı soluyarak ayakta durmayı başardı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’den ve dünyadan sayısız sanatçının kişisel sergisine yer veren, pek çok genç sanatçının kariyerinde önemli bir yeri olan, klasik ve çağdaş sanatın ve özellikle heykelin önde gelen mekânı olarak kabul edilen galeri, çeşitli konseptler altında gerçekleştirdiği sergiler ve katıldığı yurtdışı fuarları ile Türkiye’nin sanat belleğinde çok özel bir yer kaplıyor. 

Günümüzde sanatın alışılmış olan galeriler, müzeler, kurumlar gibi mekanlardan çıkarak farklı buluşma noktalarına doğru açıldığını görüyoruz.

35 yıldır ara vermeden Türkiye sanat tarihinin yol haritasında önemli bir durak olan Galeri Selvin 35. kuruluş yıl dönümü sanat etkinlikleri vesilesiyle ilki 

Ortaköy Kethüda Hamamı'nda gerçekleşecek olan Ozan Ünal'ın "BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK" isimli heykel sergisi ile başlamaktadır.

Galeri dışı etkinliklerle  izleyicileri sanatla farklı ortamlarda buluşturarak

alternatif mekanlarda etkinlikler, sergiler ve konuşmalar gerçekleştirerek projeler üretmeye 35. yılımızda da devam ediyoruz.

"BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK"  Sergisi hakkında;

Ozan Ünal "Bir Var-lık Bir Yok-luk" sergisi ile; yüceltilmiş; evrenin merkezine konumlandırılmış ama gözünün önündekini wikipedik bilgiyle yorumlamaya çalışan "tanrı-insan" ın içine; küçük ama mide bulandırıcı bir kuşku düşürüyor. O'na "post"larından değil "ayna"sının arkasından bakıyor.

"BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK" kabuğunu; küresel sermayenin pazar ekonomisi adına sınırlarını yeniden düzenlediği ülkelerde; halkları (müşterileri) istiflediği demir / çelik, beton kafeslerden alıyor. İçini; bilgilendikçe cahilleşen,iletiştikçe yabanileşen yeni olimpos'ta; ömrünü varoluş bunaltısıyla geçirmiş "tutunamayanlar"ın, "yerini yadırgayanlar"ın hikayeleriyle dolduruyor.

Ortaköy Kethüda Hamımının hikayesi;

Beşiktaş’ın bir elin parmaklarını geçmeyen 16. yüzyıl yapıları arasında öne çıkan Kethüda Hamamı, Vezir Kara Ahmet Paşa’nın kâhyası Hüsrev Kethüda tarafından yaptırıldı. Halk arasında Ortaköy Hamamı olarak bilinir. Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi, Sinan Paşa Cami ve Yahya Efendi Türbesi’yle birlikte Beşiktaş’ta Mimar Sinan’ın tasarladığı dört eserden biri olma özelliğini taşır. 1980’lerin ilk yarısına kadar özgün işleviyle kullanıldı. 2000’li yılların ortalarından itibaren restoran, gece kulübü ve tasarım ofisi olarak kullanıldı. Şimdi ise çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Sergi Galeri Selvin desteğiyle 25 Nisan - 12 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Kethüda Hamamı'nda gezilebilir.

Müzik: Müzikoetek

Devamı

Seçtiklerimiz