973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Özerk ve Çok Güzel-Akbank Sanat

73 B izlenme  
10.11.2020
Özerk ve Çok Güzel
8 Ocak - 1 Mart 2104
Akbank Sanat
 
Akbank Sanat’ın 20. yılı onuruna düzenlenen, 20 çağdaş Türk sanatçısının eserlerinden oluşan “Özerk ve Çok Güzel” sergisinin açılış daveti, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın ev sahipliğinde 7 Ocak 2014, Salı günü gerçekleştirildi. 
 
Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide; Haluk Akakçe, Erdağ Aksel, Ansen, Ramazan Bayrakoğlu, Hussein Chalayan, Ersan Deveci, Osman Dinç, Ahmet Elhan, İnci Furni, Murat Germen, Seydi Murat Koç, Şükran Moral, Ferhat Özgür, Ardan Özmenoğlu, Seçkin Pirim, Gülay Semercioğlu, Yaşam Şaşmazer, Serkan Taycan, Nazif Topçuoğlu ve Vahit Tuna’nın eserleri yer alıyor. 
 
Akbank’ın kurulduğu günden bu yana kültür ve sanatı desteklediğini belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Türkiye’de özellikle son yirmi yılda kültür sanat alanında ciddi atılımlar yaşanıyor. Ülkemiz bugün, sanatçıları, galerileri, fuarları, bienalleri ile yeni bir sanat merkezi olarak tüm dünyanın odak noktalarından biri haline geldi.  Akbank Sanat da 20 yıldır gerek düzenlediği sergilerle, gerekse diğer etkinlikleriyle Türkiye’nin kültürel yaşamına damgasını vurarak, güncel sanatın gelişiminde önemli bir rol oynadı. Çağdaş sanatın ülkemizde daha çok ilgi duyulur ve bilinir olmasını sağlamak adına Akbank olarak bu alanda öncü olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. 
Akbank Sanat’ın Türkiye'nin olduğu kadar Avrupa'nın da en saygıdeğer sanat merkezlerinden biri olduğu söyleyen Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, “20 yıl boyunca çağdaş sanatın birçok alanında etkinlikler gerçekleştirdik, Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimine destek olduk. 2013 yılında 20. yılımıza girerken bu etkinliklerimizi daha da arttırdık. Bir yıl boyunca önemli sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yaptık. Geçtiğimiz Ocak ayında dünyaca ünlü heykeltraş Magdalena Abakanowicz’in ‘İnsanlık Serüveni’ sergisi ile başlayan 20. yılımızda Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması, Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi ve çağdaş sanat atölyemiz bünyesinde yirmi yıl boyunca yapılan baskılardan oluşan ‘Siyah, Beyaz ve Çok Renkli’ sergisini hayata geçirdik. Şimdi de Akbank Sanat’ın 20. yılı biterken Türk Çağdaş Sanat Dünyası’nın çok değerli 20 sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyuyoruz” dedi.
 
Türkiye’de güncel sanatın son 20 yılda doğduğunu söyleyen küratör Hasan Bülent Kahraman sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “Kurumsal yapıların olduğu kadar yapısal özelliklerin de değişmesiyle ortaya çıkan yeni sanat, kendi içinde çok farklı özellikler taşıyor. Sergi, bu farklılığı iki temel kavramla kuşatıyor: ‘özerklik’ ve ‘güzellik’. ‘Özerklik’, yeni sanatın en çarpıcı niteliklerinden biri. Bunu siyasal olanla ve toplumsal olanla çok derin ve ilginç bir ilişki kurarak sağladı. Bellek, kimlik, aidiyet, mekan, beden gibi kavramların tamamı bu dönemin yapıtlarının belkemiğini oluşturuyor, ama bunlar aynı zamanda toplumsalla siyasalın kesiştiği bir düzlem meydana getiriyor. Sergi yeni sanatın bir diğer yapısal özelliği olarak ise ‘güzel’i saptıyor. Türkiye’deki yeni sanatın gözden en fazla kaçırılmış bu özelliği, sergide yer alan yapıtlarda vurgulanıyor. Estetik güzelliğin, yüzey, hacim, mekan ve beden estetiğinin oluşturulmasında özgül bir ‘araç’ haline geldiğini savunan sergi, güzelin kurucu bir unsur olarak sanatçılar tarafından benimsendiğini ve bunun Türkiye’deki yeni sanatın ayırt edici ama aynı zamanda da bir politik direniş bağlamına dönüştüğünü vurguluyor” dedi. 
Müzik:Müzikotek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin