Özgür Duygular | Ana Perez Grassano | Pembe Tüzüner | Tina Varon | Ekavart Gallery

94 B izlenme  
5.11.2020

Özgür Duygular
Ana Perez Grassano •  Pembe Tüzüner  •  Tina Varon
29 March - 22 April 2016
Ekavart Gallery

 

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, ressam ve mimar Ana Perez Grassano ile heykel sanatçıları Pembe Tüzüner ve Tina Varon’un eserlerinin yer aldığı “Özgür Duygular” sergisine 29 Mart – 22 Nisan 2016 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.
Üç kadın sanatçı özgür duygularından yola çıkarak ürettikleri resim ve heykellerinde, izleyici hayat ve sanat arasındaki ilişki bağlamında sanatçıların farklı zamansallıklarını ve ritimlerini de fark ediyor. Sanatçılar, ardında yatan öyküyü merak etmemizi sağlayan kompozisyonları yansıtan eserlerini şu kelimelerle anlatıyorlar:
Ana Perez Grassano; Ana’nın eserleri geçmişe yapılan derinlemesine bir yolculuk. Yağlı boya tablolarının zenginliğinin ve renkli şiddetinin ardında derinlerde bir yerlerde, kökleri Arjantin’de büyüdüğü yıllara uzanan sırlar yatıyor. Öte yandan, resmindeki bu kalın katmanlar bir yerlerde kendine ihanet ediyor. Sağa sola bırakılan birkaç ipucunda, birbirinden ayrı düşen sözlerde, kırılgan siluetlerde, pişmanlıklarda, tüm bunların oluşturduğu şaşırtıcı kolajlarda. Perez Grassano geçmişini ışıkla boğarak kendinden uzaklaştırıyor, sonra üst üste yığdıklarıyla birlikte tekrar kucaklıyor, soyutlamayla nötralize ediyor. Sanatçı böyle yaparak “neşeye”, “inanca” ve “umuda” ulaşıyor.
Pembe Tüzüner; Bir önceki sergimde de olduğu gibi kuşlar, insanların en tabii hakkı olan özgürlüklere kavuşmak için verdikleri her çeşit mücadelenin sembolü oldular. Özgürleşmedeki her türlü engelin önünde, kuşların gökyüzüne kanat çırparak hedeflerine ulaşmak istemeleri ve görsel estetik halleri benim ilham kaynağım oldu. Bu çalışmalarımda düşüncelerimi ifade etmek için bronz, ahşap, demir kaynak teknikleri kullanarak çeşitli kompozisyonlar oluşturdum. İşte benim kuşlarım özgürlük, sevgi, saygı, hoşgörü ve aldatıcı maskeleri düşürmek için uçmak isteyen kuşlar…
Tina Varon; Daha önceki sergimde totemler yaparak yüzyıllardır biz insanların duygu temelinde hep aynı olduklarını, ihtiyaçlarının, arayışlarının değişmediğini, doğaya, süs eşyalarına, heykellere gerçeküstü anlamlar yüklediğimizi vurgulamıştım. Bu sergide, yine aynı düşünceyle totemlere devam ettim. Yaptığım sürrealist bebeklerle arayışta olduğumuz güçlerin çocukların, bebeklerin içinde olduğunu gerçek mucizenin aslında onlar olduğunu vurguladım. Çocuklar birer bireye dönüşürken bize masumiyet ile kirlenmeyi, ak ile karayı, melek ile şeytanı gösteriyor. Aradığımız güç aslında içimizdeki saf çocukta saklı.

* Ekavart Gallery, EKAV Vakfı kuruluşudur. Sergilerden elde edilen gelir, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılmaktadır.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin