Philippe Van Eetvelt | İnsanlığın Anısına | Galeri/Miz

86 B izlenme  
31.10.2020

Philippe Van Eetvelt

İnsanlığın Anısına

30 Nisan – 31 Mayıs 2019

Galeri/Miz

 

Galeri Miz, 30 Nisan – 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Kanada’lı sanatçı Philippe Van Eetvelt’in “İnsanlığın Anısına” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 

 

Philippe Van Eetvelt, “İnsanlığın Anısına” sergisinde, karanlıktan aydınlığa insan varlığının evrim döngüsünü sunuyor. Burada döngü, teknolojik kopuşun tetiklediği yeni bir aşamaya kadar olan döngüdeki son hareketi temsil ediyor. Dokuz tamamlayıcı parçanın kullanıldığı sergide sanatçı, izleyiciyi insanın varlığının köklerine ve evrimine yönlendiriyor. Bu olağanüstü evrim ve yeniden doğuş döngüsünde Van Eetvelt, insan olduğumuzu ölümcül kılan, teknolojik bir devrimin gelişmesinde, insan-ötesi bir şeyi geri dönülmez biçimde mercek altına alıyor. 

 

İnsan varlığının evrim döngüsünü üç parçaya bölen sanatçı ‘Evrenin doğasını insanlar oluşturabilir mi?, İnsan bunu açıklamak için yeterli bir olgu mu?, Varoluş ve insan içgüdüleriyle ortaya konulabilir mi? gibi soruların cevaplarını sorguluyor. Sergideki eserler bu varoluşsal ikilemin bir meditasyonu olarak tasarlandığından sanatçının galerideki yerleştirmesinde yer alan eserler ve parçalar ‘Evrim’ başlığı “madde, zaman mekan”, “iyi-kötü fikir’” gibi önemli tema ve noktalara dayatılarak, “karanlık-aydınlık”, “pozitif-negatif” ve “yokluk-varlık” gibi zıtlık oluşturan fikir çatışmasını kendi kurguladığı boyutlu mekana aktarıyor. Galeride izleyicinin deneyimleyeceği bu boyutlu mekanda estetik ve gerçeklik arasındaki kaygılar, Philippe Van Eetvelt’in “Evrende varlığın yok oluşu bir son mu yoksa yeni bir başlangıcın habercisi mi?” sorularına olasılık sağlıyor. Bu eserler sayesinde sanatçı bize, yapay evrime karşı bir antitez, hiçlikten bir geçiş sunuyor… 

 

 

Sanatçı Hakkında
Philippe Van Eetvelt, 1975 yılında Montreal’de doğdu. 2004 yılında Montreal Université du Québec’den Görsel Sanatlar bölümünden mezun oldu. Eserleri ve sanatsal süreci, Yusuf Emre Yalçın'ın 2018 yılında sayısız ödül aldığı bir belgesel filmi olan “ Barysphere ” de yer aldı. Ayn zamanda Philippe'nin Kasım 2017'de Lake Champlain Uluslararası Film Festivali'nde "Spotlight: Piyano ile Resim Yapma" (2017, 10 m., ABD, Dir: Paul Larson) adlı kısa bir filmide vardır. Bu zaman kadar pek çok projede ve sergide yer alan uluslararası sanatçı Philippe Van Eevelt, şu aralar insanlık ve teknoloji arasındaki etkileşimlerden ilham alarak çalışmalarına Kanada’da ve İstanbul’da  devam etmektedir. 

 

 

Müzik: Müzikotek

 

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin