ekavbanner1.jpg.jpg

Pınar Kanber | Mukarnas | Dedeman Levent RC Art Gallery

90.300 izlendi
Pınar Kanber
Mukarnas
19 Kasım – 15 Aralık 2016
Dedeman Levent RC Art Gallery
 
Modern resim sanatının önde gelen isimlerinden Pınar Kanber, 11 yıldır araştırıp
tuvallerine yansıttığı ve kervansarayları konu alan ‘1150’ isimli resim sergisinden sonra yeni projesi ‘MUKARNAS’ ile tekrar karşımızda.
 
Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi olan, evrensel barışı ve dengeyi sembolize eden MUKARNAS ile günümüzün kaotik ortamına gönderme yapan sanatçı, 30’u aşkın eserini 19 Kasım – 15 Aralık 2016 tarihlerinde Park Dedeman Levent RC Art Gallery’de sanatseverlerin beğenisine sunacak.
 
Kervansarayların ilgi bekleyen, hüzünlü çığlıklarını uzun soluklu bir araştırma neticesinde tuvaline yansıttığını dile getiren Ressam Pınar Kanber, “Gezdiğim tüm kervansaraylar ayrı bir ruha sahip. Ve gönüllülük esasına dayalı bir işleyişe sahip oldukları için özellikle günümüz dünyası için büyük bir önem ve örnek teşkil ediyor. Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bu yapıları evrensel barış ile bağdaştırmak istedim ve adını MUKARNAS koydum. MUKARNAS, Selçuklu Mimarisi’nde bir bezeme çeşidi. İslam bezeme anlayışında mistik anlam, geometrik biçimler ve düzenlemelerin kurgusunda gizlenmiştir. Evrensel birlik ve denge düşüncesi çokgen ve çok köşeli yıldızlarla somutlaştırılmıştır. Amacım, eserlerimle şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz evrensel barışa dikkat çekmek, farkındalığımızı artırmak” dedi.
 
Bugüne kadar 79 ildeki 120 kervansarayı gezip fotoğrafladığını dile getiren sanatçı, eserlerinde çığlığı sembolize ettiğini düşündüğü kırmızı ve mor renklerini ağırlıklı olarak kullanıyor.
 
Müzik: Müzikotek
 


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG