f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Pınar Yoldaş-Alterevolution-Ekavart Gallery

76 B izlenme  
17.09.2013
Pınar Yoldaş
Bir Başka Evrim / AlterEvolution
17 Eylül – 26 Ekim 2013
Ekavart Gallery

Küratör: Eda Aksoy

EKAV /Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, 17 Eylül –26 Ekim 2013 tarihleri arasında 13. İstanbul Bienali ile  eş zamanlı  olarak araştırmacı / sanatçı Pınar Yoldaş’ın  Bir Başka Evrim / Alterevolution isimli sergisine Eda Aksoy küratörlüğünde ev sahipliği yapıyor.

Çağımızda bilim ve teknoloji kültürel arenada inkar edilemez bir güce erişmiştir. Bir taraftan transhümanizm, post hümanizm gibi akımlar insanın teknobilimsel dünyadaki yerini yeniden tanımlar, doğa biyoteknoloji sayesinde kontrol edilebilir, tekrar tekrar insanın isteği doğrultusunda şekillendirilebilir hale gelmiştir. Öte yandan insanın kontrol arzusu doğanın ve yaşamın sınırlarını zorlamaktadır, doğal kaynakların sömürüsü, aşırı üretim ve aşırı tüketim, an itibariyle insanlığın çözmesi gereken en kompleks sorundur.

Pınar Yoldaş'ın işleri bu ikili dinamikten doğar. Bilim ve sanatı bir araya getiren sanatçı, bu sergisinde izleyiciyi biyoloji, ekoloji, anatomi ve nörobilimden beslenen kurgusal bir yolculuğa çıkarıyor. Yeni organlar, yeni yaşam formları ve yeni ekosistemler öneren sanatçı, politik kargaşa ve şiddetin ortasında bilim ve sanatın ışığını izleyiciye sunuyor.

Sanatçı Hakkında

Interdisipliner sanatçı ve araştırmacı Pınar Yoldaş tasarım, sanat ve bilim alanlarında faaliyet göstermektedir. 2013 yılında Transmediale Villem Flusser Artistic Research Residency ödülünü kazanan sanatçı, yine aynı sene Amerikan Bilim Enstitüsü National Evolutionary Synthesis Center tarafından evrim bilimi ve sanatı biraraya getiren eserleri için ödüllendirilmiştir. VCCA, MacDowell Colony, UCross gibi Amerika’nın prestijli sanatçı kolonilerine kabul edilen Yoldaş, Avrupa’da ve Amerika’da pek çok sergiye katılmış ve işleri hakkında konferanslar vermiştir. Türkiye’de İzmir Fen Lisesi, ODTÜ Mimarlık, Bilgi Üniversitesi ve İTÜden diploma sahibi olan sanatçı Amerika’da University of California Los Angeles’ta burslu olarak yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yoldaş halen Duke Üniversitesinde sanat ve nörobilim alanında doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Pınar ilk kişisel sergisini 5 yaşında açmıstır ve TUBİTAK bilim olimpiyatlarında bronz madalya sahibidir.

Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz