d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Pınar Yoldaş | Superfluous | Zilberman Gallery

93 B izlenme  
4.11.2020

Pınar Yoldaş
Superfluous
1 Ekim – 12 Kasım 2016
Zilberman Gallery

 

Zilberman Gallery proje alanı 1 Ekim – 12 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek, Pınar Yoldaş’ın Superfluous adlı proje sergisini duyurmaktan mutluluk duyar.

Filozof Elizabeth Grosz, “Chaos, Territory, Art: Deleuze and the Framing of the Earth (Kaos, Toprak, Sanat: Deleuze ve Dünyanın Yapısı)” (2008) adlı kitabında Charles Darwin’in pek bilinmeyen, cinsiyet üzerinden seleksiyon savını gündeme getirerek ilk feministlerden olduğunu iddia eder; bu sava göre dişiler, erkeklerin cinsiyet özelliklerini belirleyen güçtür. Darwin, örnek olarak erkek kuşları verir. Muhteşem renkleri, süslü vücutları ve etkileyici sesleri ile dişileri çağırırlar. Grosz, güzellik kavramımızın hayvanlardan geldiğini iddia eder.

Grosz, savına şu şekilde devam eder; “Sanat, doğadaki fazlalığın cümbüşü olmakla birlikte vücudumuzdaki fazla enerjiyi de kutlar. Diğer bir deyişle, ilk sanatçılar da biz değiliz, belki en iyi sanatçılar da biz değiliz: bize başlangıç işaretini veren, hayvan dünyasıdır. O zaman bize çekici gelen nedir? Çiçeklerin çarpıcı güzelliği, kuşların şarkıları. Bir anlamda bu fazlalığın, yaratma ya da üretimden çok cinsellikle ilgili olduğunu düşünüyorum.”

Superfluous sergisindeki yerleştirme ses ile sentetik estetiği bir araya getirerek Grosz’ün estetik, mitoloji ve hayatın geleceği konularındaki teorileri arasında bağ kuruyor. Sentetik biyoloji alanındaki gelişmeler sonucu sentetik estetik alanı da ortaya çıkmış oluyor.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Zilberman Gallery ile iletişime geçiniz: hazal@zilbermangallery.com

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz