5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

PROTECT PROTECT- Jenny Holzer

27 B izlenme  
3.12.2020

Chicago Çağdaş Sanat Müzesi'nde 25 Ekim - 1 Şubat 2009 tarihleri arasında ''Protect Protect''isimli Jenny Holzer sergisi büyük ilgi görüyor.
2009 kışında sona eren bu sergide Holzer, bir ressamın yardımıyla dev resimler yarattı.

Pentagon’un iç yazışmalarına ait belgeleri betimleyen resimler, özellikle işkence konusundaki anlatımlara yer veriyor. İşkence yöntemlerini en küçük detayına kadar anlatan kelimeler duvar boyutunda resimlere dönüştüğünde hem hükümetin siyah kalemle sansürlediği ‘boşluk’lar daha anlamlı hale geliyor hem de kağıt üzerinde belki de gözden kaçabilecek kelimeler büyük boyutlarda izleyicinin gözüne batıyor, canını acıtıyor.

Bahsi geçen işler siyasi içerikli olsa da, Holzer’ı sadece politik bir sanatçı olarak tanımlamak yerinde olmaz. Aracı görevini üstlenmeye çalışan, kamusal ve özelin anlamlarını sorgulayan ve dili izleyiciye karşı, izleyiciyle birlikte kullanan sanatçı, hiçbir zaman tek bir fikre ya da inanca indirgenemiyor. İşlerin görsel çekiciliği de izleyiciyi hiç beklemediği ortamlarda, beklemediği şekillerde etkiliyor, bir anlamda yaralıyor.

Amerikalı sanatçı Jenny Holzer (d. 1950, Ohio) işlerinde dili araç olarak kullanıyor. Duvara yansıtılmış projeksiyonlardan tişört baskısına kadar dilin var olduğu her alanı kullanan Holzer, geniş kitlelere ulaşabilecek biçimleri tercih ediyor. Kariyerinin başında akla gelebilecek her düşünce hakkında dili araç olarak kullanarak çalışmak isteyen Holzer’ın çalışmaları yıllar geçtikçe siyasi konulara yoğunlaşmaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz