Reçetesiz | Ekavart Gallery

103 B izlenme  
6.11.2020
“Reçetesiz”
24 Ocak – 24 Şubat 2017
Ekavart Gallery
 
EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı 25. yıl etkinlikleri kapsamında, yeni yılın ilk sergisine sanatın büyüleyici ve tedavi edici gücüne dikkat çekerek 8 çağdaş sanatçının yer aldığı, Nezih Çavuşoğlu’nun küratörlüğünü üstlendiği “Reçetesiz” isimli karma sergiye 24 Ocak – Şubat 2017 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.
 
Savaşların, politik, etnik, dini veya cinsiyet temelli zulümlerin, şiddetlerin sıkça yaşandığı ve tanıklık edildiği bir Dünya’da yaşar olduk. Bu bir Sosyal Travmadır. Son bulmayan bu travmatik olaylar hepimizin yaşamını derinden etkilediği gibi, ruhsal bütünlüğümüze yönelikte büyük tehdit oluşturmaktadır. Tarih boyu, toplumsal travmaların onarımında Sanat çok önemli bir rol oynamıştır. Sanatın en temel misyonlarından biri; yaratıcı ruhla zekayı birleştirerek, karmaşık duygu birikimlerini, benzeri olmayan estetik bir sunumla toplumlara iletmektir. Dünya nüfusu her ne kadar farklı görüş, kültür ve geleneklerden oluşsa da, İnsan olmanın ortak paydası hissettiğimiz, paylaştığımız duygulardır. Sanat; ırk, din, cins, renk ayrımı yapmaksızın bizleri etrafında toplayan, birleştiren tek Evrensel Lisandır. İster sanatın yaratıcı tarafında yer alalım, ister izleyicisi olarak var olalım, her iki durumda da sanatın iyileştirici, aydınlatıcı, eğitici, ilham verici, motive edici ve en önemlisi birleştirici gücünü paylaşırız.
Bu sergide; yaşanan Sosyal Travmalara karşı bir parantez açıp, umut dolu, pozitif bir duruş sergilemek, düşündüren, kavrayan, sanatın büyüleyici ve tedavi edici gücünü vurgulamak istedik.
“Reçetesiz” sergisinde yer alan sanatçılar herhangi bir kavrama, kurguya bağımlı kalmadan, yapıtlarını hür olarak üretmişlerdir.
Sanat üretmek, sanat izlemek, sanatla bütünleşmek, ruhsal bir zenginlik, bir arınma ve zihinsel bir meditasyondur. Sanat sosyal travmalar karşısında toplumu tedavi edici bir ilaç görevi üstlenir ve üstelik REÇETESİZDİR.
Sergide yer alan sanatçılar:
Ali Elmacı, Aslı Özok, Buket Savcı, Cemal Gürsel Soyel, Eyüp Ataş, Nezih Çavuşoğlu, Seçil Erel, Yiğit Yazıcı.
 
Müzik: Müzikotek 
Devamı

Seçtiklerimiz