3a7e4156-a51b-4e86-8628-bf6c58d1ed0d.jpeg

Reçetesiz ll | Ekavart Gallery

132 B izlenme  
27.05.2021

Reçetesiz II

30 Mart – 07 Mayıs 2021

Ekavart Gallery

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, içinde bulunduğumuz zor pandemi dönemine hitaben sanatın büyüleyici ve tedavi edici gücüne dikkat çekerek 13 çağdaş sanatçının yer aldığı, Nezih Çavuşoğlu’nun küratörlüğünü üstlendiği “Reçetesiz II” isimli karma sergiye 30 Mart – 7 Mayıs 2021 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Dünyamızda, çevremizde ve ülkemizde yaşanan olumsuzluklara bir de pandemi eklenince yorulduk ve  bunaldık. İster istemez travmatik bir döngü içerisinde yaşar olduk. Ruhsal bütünlüğümüze yönelik bir tehdit oluşturan bu durum hepimizin bazı değerleri daha iyi kavramasına, algılanmasına sebep oldu. Sağlımızı korumak uğruna, sosyal yapımızı tamamen değiştirirken, nelerin bizleri mutlu ettiğini, en  çok neleri sevip özlediğimizi ve hayatımızda bazı şeylerin ne kadar lüzumsuz ve değersiz olduğunun da farkına varmış olduk. Doğa ile birlikte kalıcı değerlerin önemini bir kez daha idrak ettik. İnsanoğlunun bugüne kadar yarattığı en kalıcı değer daima sanat olmuştur. İnsanlığı bütünleştiren sanat tarih boyu toplumsal travmaların tedavisinde çok önemli bir rol üstlenmiştir. Dünya sanatçılarının ve kendi sanatçılarımızın pek çoğu başyapıtlarını bu travmatik dönemlerde üretmişlerdir.

Yaşadığımız bu zor günlerde, 2017 yılında EKAVART GALLERY’de ilkini gerçekleştirdiğimiz -  R E Ç E T E S İ Z -  karma sergimizin 2.sini gerçekleştirerek sanatın büyüleyici ve tedavi edici gücünü bir kez daha ortaya koyarak, düşündüren kavrayan ve umut dolu bir ortamı sanat izleyicisi ile buluşturuyoruz. İnsanoğlu sanatla bütünleştiğinde ruhsal bir zenginliğe ulaşır ve bu durum zihinsel bir arınma ve aydınlanma sürecini de beraberinde getirir. Sanatın bu olağan üstü özelliği tamamlayıcı bir tedavi niteliğindedir ve üstelik - R E Ç E T E S İ Z D İ R. “Reçetesiz” sergisinde yer alan sanatçılar herhangi bir kavrama, kurguya bağımlı kalmadan, yapıtlarını hür olarak üretmişlerdir.

Sergide yer alan sanatçılar:

Bora Aşık, Börte İpek, Carole Turner, Cengiz Yatağan, Eda Baysal, Erkut Terliksiz, Eyüp Ataş, Horasan, Jinoos Misaghi, Kemal Özen, Nezih Çavuşoğlu, Nurdan Likos, Seçil Erel.

Sergiyi Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma günleri 11:00 - 18:00 saatleri arasında Covid-19 önlemleri çerçevesinde ziyaret edebilirsiniz.

Devamı

Seçtiklerimiz