d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Reflex-Galeri mcrd

107 B izlenme  
7.11.2020
Reflex
21 Mayıs -5 Temmuz 2014
Galeri mcrd


Galeri mcrd’nin ikinci sergisi “REFLEX”, 
21 Mayıs-5 Temmuz arasında sanatseverleri ağırlıyor
On bir sanatçının dijital sanat, heykel, fotoğraf, animasyon ve web oyunu alanında ürettiği yapıtlardan oluşan sergi, tepkilerimizi, kararlarımızı ve seçimlerimizi sorguluyor
 
2012’de “soyut” ve “saf, katışıksız” gibi anlamlar içeren “Mücerred” adıyla kurulan, 2013 yılında dijital sanat ve new mediaya odaklanarak galeri mcrd adını alan galerinin ikinci sergisi “REFLEX”, 22 Mayıs tarihinde ziyarete açılıyor. Serginin yapımcılığını, galerinin direktörü İpek Yeğinsü üstleniyor.
Alexandre Dujardin, Ayşe Ören, Balca Arda, Derin “MEKAZOO” Çiler, Genco (İbrahim Gençer Yüzer), İpek Yeğinsü, Jeff Harvey, Lale Delibaş, Özlem Paker, Sonia Klajnberg ve Yasemin Cengiz Çağatay’ın yapıtlarını içeren sergi, refleks kavramına geniş bir perspektiften yaklaşıyor. Eylemlerimizin ne kadarı istemli? Onları fizyolojik tepkilerimizden ayıran nedir? Farkına varmadan edindiğimiz önyargılar seçimlerimizi nasıl etkiliyor? Bu sorulara odaklanan sergide Sonia Klajnberg’in devrimci robotları yaşamlarını değiştiren cesur kararlar alıyor. Ayşe Ören’in metal tanrıçası Too Funky dikkat çekmek için elinden geleni yapıyor. Jeff Harvey zombileri modern topluma kazandırırken, Balca Arda karşımıza utancından kıpkırmızı olmuş bir Siborg getiriyor. Lale Delibaş’ın pinokyosu bu dünya ile öbür dünya arasına sıkışmış derin uyku halini; Derin Çiler’in ölmüş kral Elvis’i şöhretin bedelini temsil ediyor.  Özlem Paker’in enteraktif web oyunu Bilgeliğe Giden Yol kararlarımızın; Genco’nun iskambil kâğıdı Kupa Kızı ise şansımızın yaşamdaki rolünü irdeliyor. İpek Yeğinsü fotoğraflarında kent ve manzaraya tepkisini soyut bir dille ifade ederken, Yasemin Cengiz Çağatay irade kavramına Sirk ve Fil üzerinden yaklaşıyor. Alexandre Dujardin’ın Aenima serisi akıl ile kalbin bitmek bilmeyen mücadelesinden esinleniyor.
Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11-19 saatleri arasında gezilebilen sergi, 5 Temmuz’a kadar devam edecek.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz