f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Reyshi Kamhi-Tasvirleri Atlıyorum

72 B izlenme  
10.12.2020

Reyshi Kamhi
'Tasvirleri Atlıyorum'
27 Eylül - 24 Ekim 2012
PG Art Gallery

Reysi Kamhi ikinci kişisel sergisi ‘Tasvirleri Atlıyorum’ ile Pg Art Gallery’de izleyicilerle buluşuyor.

Sanatçı yeni sergisinde kentsel deneyim, kentlerdeki kimi mekanlar ve bu mekanların içlerinde barındırdığı insan ve nesnelerin ilişkisi üzerinden çeşitli tasvirler oluşturuyor. Kamhi, çalışma pratiğinin önemli bir parçası olan, bir mekanın veya deneyimin fotoğraflarının tuvale aktarılması sürecini bu sergisinde de sürdürüyor.

‘Tasvirleri Atlıyorum’, modern şehirin içinde hala yer almayı sürdüren mekanları bir anlamda tasvir etmektedir. Kamhi bu sergide yer alan çalışmalarında tıpkı bir romanın manzarası içindeymiş gibi dükkanları, sahiplerini ve pekçok nesneyi (saatleri, şapkaları, eski makineleri, vs.) görmeye ve yeniden sunmaya odaklanıyor.
Tarihin değiştirici gücü karşısında, kent içerisinde bir mahalleyi mahalle, İstanbul’u İstanbul yaptığını düşündüğümüz, varlığını bir şekilde sürdürmeye devam eden alanlar Pierre Nora’nın tanımlamış olduğu gibi hafızanın olmadığı düşüncesinden, koruma dürtüsüyle doğarlar. İşte uzun süreden beri varlığını sürdürebilmiş bu meslek gruplarına ait dükkanların ve içinde yaşayan insanların hafızasına işaret etmeye önem veren sanatçı, bu yolla varoluşlarının hergün daha da gözardı edildiği meslekler ve onları var eden mekanların tasvirleri ile aslında belirli bir dönemin görsel kayıtlarını da tutuyor. Ne var ki, sanatçının temsil ettiği, üretmiş olduğu, sorguladığı hafıza, gerçeklere dayandığı gibi aynı zamanda ucu açık ve kişisel bir bakışın da ürünüdür.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz