Rita Parshukova | Duygularla Dans | Galeri İdil

80 B izlenme  
6.11.2020
Rita Parshukova
Duygularla Dans
21 Ocak - 21 Şubat 2015
Galeri İdil
 
 
Rita Parshukova;Rusya’da , Syktyvkar kasabasında doğdu.  1985’te Arkhangelsk Tıp Akademi’sini tamamladı. Daha sonra, 1989’da Saint Petersburg Tıp Üniversite’sinde estetik cerrahi branşında  üst-lisans aldı ve 1987-1990 yılları arasında alternatif tıp eğitimi gördü.
Resim sanatı ile çocukluk yıllarında tanışan sanatçı, ortaokulda iken SSCB çocuk dergisinin düzenlediği resim müsabakasında Rusya birincilik ödülünü kazandı.  Saint Petersburg’da geçirdiği yıllarda Hermitage ve Rusya müzelerinde yer alan, özellikle, çağdaş ve soyut sanatçıların eserleri ile ilgilendi ve bu konuda araştırmalar yaptı.
Halen Rusya Uluslararası Psikoloji Akademisi talebesi olan Rita, psikoloji ve tıp alanlarındaki birikimini eserlerinde ruhsal, gelişimsel  rahatsızlıkları giderici “sanatla tedavi” yöntemiyle fırçasına yansıtmaktadır.
Rita görünenin resmini değil, arkasındaki gerçekliği tuvallerine yansıtmaya çalışmaktadır. Resmindeki çağrışımlar bizleri derinden etkileyen güçlü ritimlerden oluşmaktadır. Eserleri, ne anlattığına bakmak yerine,  renk cümbüşü ve şekil formasyonları içinde bizleri kuşatıverirler. İzleyicinin duyarlılığı eserlere baktıkça artar, pozitif içgüdünün ürünü olan, düşünce ve duyuşun içine sürükler. Rita, klasik realist betimlemeler yerine soyut çalışmaları ile, içsel ya da ruhsal ve düşünsel eserler yaratarak yükselen ruhu ve incelmiş duyguları tuvallerine katışıksız yansıtmaktadır.  

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz