5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Robert Mapplethorpe İstanbul'dan Geçti

22 B izlenme  
3.03.2021

20. yüzyılın en önemli fotoğrafçılarından, sansasyonel Amerikalı sanatçı Robert Mapplethorpe’un eserleri Türkiye’de ile kez 14 Ocak itibariyle Galeri Nev’de sergilendi.

1946 New York doğumlu sanatçı 80’li yıllara çelişki ve yüksek dozda erotizm içeren fotoğraflarıyla damgasını vurdu. 60lı yılların sonu itibariyle Amerika’da yaşanan politik, ekonomik sorunlar ve değişimler, ırkçılık, AIDS ve homoseksüellik sanatçının işlerini derinden etkiledi ve önyargılara karşı sanatı vasıtası ile mücadele vermesini sağladı.

Mapplethorpe, prestijli Pratt Institute’tan mezun olduktan sonra 1967’de Patti Smith ile tanıştı ve ikili 1970’te Chelsea Hotel’e taşındı. Sanatçı aynı yıl aldığı polaroid kemara ile sanatçılar, müzisyenler, porno film yıldızları ve yeraltı sado-mazo üyelerinden oluşan geniş bir topluluğu fotoğraflamaya başladı.

1973’te New York’taki Light Gallery’de “Polaroidler” isimli ilk sergisini açtı, 77’de Kassel gerçekleşen Documenta 6’ya katıldıktan sonra 78’de Robert Miller Gallery tarafından temsil edilmeye başlandı.

80'ler boyunca fotoğrafları estetik ve güzellik üstüne yoğunlaştı. Eski Yunan figürlerindeki gibi heybetli erkek ve kadın nülerine, çiçek fotoğraflarına ve sanatçı portrelerine ağırlık verdi, dünyanın ilk vücut geliştirici kadın şampiyonu Lisa Lyon ile yıllar süren işbirliği ile çeşitli projelere imza attı.

Yaratıcı süreci boyunca Mapplethorpe 20”x24” polaroid, fotogravür, kağıt ve keten üzerine platin baskı, renkli baskıda renk transferi, cibachrome gibi farklı tekniklerin gelişmesinde ve yaratılmasında büyük rol oynadı. 1986’da AIDS teşhisi konan sanatçının, ölümünden 1 yıl önce 1988’de ilk önemli retrospektif sergisi Whitney Müzesi’nde gerçekleşti. Dünyayı dürüstlük ve gerçeklikle tasvir edebilmek için verilen sanatsal mücadelede, Mapplethorpe’un eserleri anlamlı ve mühim bir yer kapladığı gibi, provokatif, engin, yenilikçi ve güçlü işleri onun günümüz sanatçıları arasında önemini koruması sağlamakta.

Galeri Nev’in Paul McMillen küratörlüğünde ve Robert Mapplethorpe Foundation ile işbirliği içerisinde gerçekleşen sergi sanatçının çeşitli dönemlerinden 26 adet ikonlaşmış ve sanat tarihine mal olmuş yapıtları yer almakta.Sergi 12 Şubat'ta sona erdi.

Devamı

Seçtiklerimiz