d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Sabahat Çıkıntaş - Arka Oda

58 B izlenme  
10.12.2020

Sabahat Çıkıntaş
''Arka Oda''
15 Kasım -10 Aralık 2012
Mine Sanat

Mine Sanat - Nişantaşı galeri mekânı, 15 Kasım – 10 Aralık 2012 tarihleri arasında Sanatçı Sabahat Çıkıntaş'ın "ARKA ODA" isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çıkıntaş, çalışmalarında sorgulamaya devam ediyor. Yapıtlarında renk ve biçimi en aza indirme tavrıyla dikkat çeken sanatçı her geçen gün sorgusuna bir açı daha ekliyor.

"ARKA ODA" projesinde, uzun yaratım süresinin eşlikçileri yaşanılan ana taşınırken ait oldukları yere yeniden yerleştirilerek, hepsi birer sanat nesnesine dönüştürülüyor. Sanatçının geçmişi şimdiye taşırken getirdiği önerisinin bir tür zamansızlık olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta alımlayıcı açısından şimdide henüz karşısında olan yapıtın ilettiği, salt o an; süreç ise o anın içinde gizli olandır.

Sanatçının minimal, steril geometrik biçimlendirmelerinin eşlikçileri ya da çalışmaların arka planı kendilerinin diğer yüzleri gibi... Pleksi kutunun içine yerleştirilen renkli şeritler, içinden çıktıkları yapıt oluşturma düşüncesinin üç boyutlu halini yansıtıyorlar. Kutunun tek yüzeyine bırakılan boşluk, izleyiciyi hem yapıtın içine hem de sanatçının arka odasına davet ediyor.

Müzik; Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz