Salt Galata'da 3 Yeni Sergi

43 B izlenme  
27.01.2021

İki binada ortak bir programı hayata geçirmek üzere tasarlanan kültür sanat kurumu SALT'ın, Beyoğlu'ndan sonra açılan ikinci binası SALT Galata, 3 yeni sergiye ev sahipliği yapıyor.

Güncel sanattan sosyal tarih ve ekonomi tarihine, mimarlıktan tasarım ve kent yaşamına kadar birçok alanda programlar gerçekleştiren Garanti Bankası’nın kültür kurumu SALT’ın 2. binası açıldı.1892 yılında Osmanlı Bankası Genel Müdürlük binası olarak hizmet vermeye başlayan tarihi bina, restore edilip yeniden düzenlendi.

Açılış vesilesiyle yapılan basın buluşmasında konuşan SALT Yönetim Kurulu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere “SALT Beyoğlu ile birlikte, İstanbul’un bu tarihi bölgesinde toplam 15.000 metrekarelik alanı kent yaşamına kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

OSMANLI'DA ARKEOLOJİ
SALT Galata ’nın açılış sergilerinden “Geçmişe Hücum: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeolojinin Öyküsü, 1753-1914”, arkeolojinin Yakındoğu’daki zengin ve karmaşık hikâyesini, kronolojik bir anlatımla sahneliyor.

Prof. Dr. Zainab Bahrani , Prof. Dr. Zeynep Çelik ve Prof. Dr. Edhem Eldem tarafından kavramsallaştırılıp hazırlanan sergi, dünyada modern anlamdaki ilk müze olan British Museum’un kurulduğu 1753’ten, Evkaf-ı İslâmiye Müzesi’nin (Türk ve İslam Eserleri Müzesi) açıldığı 1914’e kadar geçen süreyi ele alıyor. Sergi 11 Mart’a kadar izlenebilecek.

' PEÇESİ AÇILAN MODERNİZM '
SALT’ın “ Modern Denemeler ” serisi, Gülsün Karamustafa’nın SALT Galata ’da açılan “ Peçesi Açılan Modernizm / Tarihleri Örgülemek” sergisiyle sürüyor. 22 Ocak’a kadar ziyarete açık kalacak sergi, sanatçının, Avusturyalı ilk kadın mimar Margarete SchütteLihotzky’nin Köy Enstitüleri ve Anadolu için tasarladığı ilkokul prototipinden yola çıkan enstalasyonundan oluşuyor.

Açılış sergilerinden bir diğeri, “Açık Arşiv” proje dizisinin ilk sergisi “Foto Galatasaray” da ziyarete açılıyor. Tayfun Serttaş’ın hazırladığı ve 22 Ocak’a kadar açık kalacak sergi, İstanbul’da 1935’ten 1985’e kadar kesintisiz olarak fotoğrafçılık yapan Maryam Şahinyan’ın arşivini gün ışığına çıkarıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz