Sanal Mekanlar / Ali Alışır

102 B izlenme  
3.02.2021

Geçtiğimiz ay dünyaca ünlü sanatçıların karma sergisi ile ilk kez kapılarını açan sanat galerisi Art ON , 28 Nisan - 28 Mayıs tarihleri arasında Ali Alışırın Sanal Mekanlar sergisine ev sahipliği yapıyor. Ali Alışır,2004 yılında başladığı dijital fotoğraf çalışmaları ile günümüz çağdaş sanatına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Ali Alışırın SanalMekanlar projesi dünyanın önemli sayılabilecek tarihi mekanlarının fotoğraflarını kapsıyor. Ortaçağ ve Rönesanstan günümüze insanların yaşadığı, çalıştığı, sosyal ortamını paylaştığı, ticaret yaptığı yada ibadet ettiği mekanları günümüz fotoğraf anlayışıyla tekrar yorumluyor.

Bu yorumu günümüzün hızlı bilgi akışını ve iletişimini sağlayan ağ temsillleri ve ara yüzlerinin çalışma şekillerini düşünerek biçimlendiriyor. Alışır, bunu uygularken de elektronik devrelerin formundan yararlanıyor.

Alışır'ın çalışmalarında vurgulamak istediği, günümüzde fotoğrafın bir algı oyununun parçası değil, bir bilgi bütünü oluşudur. Diğer önemli yönü ise, günümüzde artık bir yere gitmek ya da birileriyle iletişim kurmak için alışagelmiş zaman ve mekan kavramlarının kullanılmıyor olmasıdır.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin