Sanat Haberleri / Art News

75 B izlenme  
14.01.2021
Sunucular: Kemal Hamamcıoğlu –Şahika Özarslan HABERLERİNİZİ BİZE ULAŞTIRIN...
info@ekavart.tv

Mona Hatoum ARTER'de
 
17 Mart-27 Mayıs 2012
 
Mona Hatoum'un Türkiye'deki ilk kişisel sergisi olan "Hâlâ Buradasın", sanatçının 1990'lardan bu yana ürettiği 30'dan fazla işi bir araya getiriyor. Hatoum ayrıca İstanbul'da bir süre kalıp yerel üreticiler ve atölyelerle işbirliği yaparak, bu sergi için, Vehbi Koç Vakfı desteğiyle yeni işler de üretti.
 
Retrospektif Sergi
MEHMET PESEN
 
02 Mart - 14 Nisan 2012
 
Mehmet Pesen’in 1944’ten günümüze ortaya koyduğu yaklaşık 200 eseri retrospektif bir sergiyle Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşuyor. Sergide Pesen’in nakış, yarı soyut, figüratif ve çağdaş minyatür dönemi eserleri yer alıyor.
 
Bülent Erkmen
"Son İşler 2"
20 Mart - 5 Mayıs 2012
 
Bülent Erkmen’in “Son İşler 2” sergisi, 20 Mart-5 Mayıs 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.
 
Sergide Erkmen’in 15 yıldır aralıksız sürdürdüğü ve son dönemde dışarıdan taşıdığı hazır nesnelerle metaforlar yarattığı Arredamento Mimarlık dergisi kapakları, üç ayrı sezon için üç ayrı konseptle geliştirdiği İstanbul Devlet Tiyatrosu afiş dizileri, Osmanlı Bankası Müzesi’ndeki sergilerin tasarımlarıyla Osmanlı Bankası Müzesi’nin yeni sergileme tasarımları izlenebilir.
 
Özlem Köroğlu "Ayrıştırma" Adlı Sergisiyle Galeri Eksen'de
 
Ev sahipliği yaptığı farklı sergilerle adından söz ettiren Galeri Eksen ekibi, ilgi çekici sergilerine bir yenisini daha ekliyor. Galeri Eksen, eserlerini birey ve içinde yaşadığı topluma farklı açılardan bakmak suretiyle oluşturan Özlem Köroğlu’nun ‘Ayrıştırma’ adını verdiği kişisel sergisini sanatseverleri buluşturuyor. 3 Nisan Salı günü açılacak olan sergi 17 Nisan’a kadar Galeri Eksen’de görülebilir.
 
Hunt Slonem'in Tüy Oyunu isimli sergigi Mabeyn Gallery'de...
 
Slonem için kuşlar, ruhu ve manevi kurtuluşu simgeler. Hindistan'a yaptığı geziler sanatçının maneviyatını beslemiştir. Eserleri, dünyanın en büyük hazinelerinden biri olduğuna inandığı kuşlar da dahil olmak üzere, yağmur ormanlarındaki 60 milyon yıllık kesintisiz evrimin yarattığı egzotik canlılara karşı hayranlığını göstermekte.
 
Belkıs Balpınar’ın “Artkilim Sergisi” Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde
 
Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi, dalında öncü olan sanatçıları sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
 
2012 yılının ikinci sergisi, 1986’dan bu yana “Artkilim” olarak adlandırılan sanat dalının öncüsü kabul edilen Belkıs Balpınar’ın ilk retrospektifi.
 
Uzun yıllar müzeci ve sanat tarihi araştırmacısı olarak görev yapan Belkıs Balpınar, eserlerinde, “Kilim dokumasının ve keçenin düz yüzeyi üzerinde mikro ve makro evrenlerde göremedigimiz hareketlerin oluşturduğu değişik uzamlar ile iki boyut üzerinde bildiğimiz boyutların dışındaki boyutları yansıtmayı deniyorumü,” diyor. Kilim ve keçe dokusunu kullandığı çağdaş sanat ürünleri ile kendine has bir üslup oluşturduğu eserleriyle yurt içinde ve yurt dışında 30’a yakın kişisel ve karma sergi açan Belkıs Balpınar’ın sergisi Çırağan Sarayı’nın giriş katındaki Sanat Galerisi’nde 22 Mayıs 2012'e kadar  gezilebilir.
 
 
Niş Art Gallery
Dilek Doğu
5-20 Nisan 2012
 
Devamı

Seçtiklerimiz