8fe14646-e6ed-4c96-9fdc-895b32f1cc7c.png

Şebnem Ünlü | Traces - İzler | 42 Maslak

133 B izlenme  
21.04.2021

Şebnem Ünlü

Traces - İzler

25 Şubat – 22 Nisan 2021

42 Maslak

Şebnem Ünlü, “Traces – İzler” sergisini 25 Şubat 2021 tarihinde 42 Maslak’ta açtı. Sergi, 22 Nisan’a kadar görülebilir. On yılı aşkın süredir çağdaş sanat alanında eğitimlere katılan ve Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçılarının atölyelerinde çalışma imkânı bulan Ünlü’nün ilk solo sergisinde, karışık teknikle yaptığı 27 adet soyut eseri bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Contemporary Istanbul’20’da eserleri sergilenen Ünlü’nün “Traces – İzler” ilk solo sergisi. Sergi, 22 Nisan tarihine kadar görülebilecek. 

 “Traces – İzler” Sergisi’ni yorumlayan Murat Alat, Ünlü’nün işlerini “zamana tanık olmuş bir orman” olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Lakin Ünlü’nün eserlerini ağaçlara yakınlaştıran şey sadece formları değil. Meydana gelme biçimleri de bu benzerliği pekiştiriyor. Bu resimler hayattan geçen bir canlının, sanatçının, dünya ile münasebetinde zuhur eden eşsiz izlerden oluşuyor. “İzler” bir nevi otoportre, yine de geleneksel otoportreler gibi bir yaratıcının cemalinin tasvirini yansıtmıyor. Daha ziyade zamanın ve mekânın içinde hızlıca yol alan, genel olarak insan dediğimiz ama özünde tekil bir yaşam enerjisi olan varlığın çevresiyle giriştiği çatışmalardan arta kalan izleri bir ağaç kabuğuymuşçasına dışa vuruyor. Her temas iz bırakır; kimi ağaç kabuğunda, kimi bedenimizde kimi de dünyanın yüzeyinde. Bu izleri takip etmek bize yaşamın soyutlamalara sığmayan, genellemelerden kaçan biricik yanlarını görme imkânını tanır. “İzler” ne kelimelere dökülüp kitaba yazılacak ne de notalara bürünüp kâğıda aktarılacak bir hikâyenin, ehlileştirilmeden, en ham halinde bedenden bedene aktarımını üstleniyor.”

Şebnem Ünlü Hakkında 

Şebnem Ünlü, 1973 yılında doğdu. Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, İşletme bölümünde ve uluslararası finans yüksek lisansını London School of Economics’de tamamladı. Istanbul, Amsterdam ve Londra’da uluslararası finans kuruluşlarında çalışma hayatından sonra sanat kariyerine yoğunlaştı. 2010 yılı itibariyle çağdaş sanata artan ilgisiyle çeşitli eğitimlere katıldı ve Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçılarının atölyelerinde çalışma imkânı buldu. SAHA ve Tate Modern MENA komitesi üyelikleri yaptı. Çalışmalarını Istanbul ve Bodrum atölyelerinde sürdürüyor. 

Devamı

Seçtiklerimiz