d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

''Serginin Sergisi'' İstanbul Resim Heykel Müzesi

50 B izlenme  
3.12.2020

İki yıldır kapalı olan Resim Heykel Müzesi, 72 yıl önceki açılış sergisini tekrar ederek, restorasyon sürecine bir ara verecek. Müzenin çatısı tamamlandı...

Resim Heykel Müzesi, iki yıl sonra tekrar kapılarını açıyor. Türk sanat tarihinin temel yapıtlarını koleksiyonunda bulunduran Resim Heykel Müzesi’nin eski Veliaht Dairesi olan tarihi binası restore edildiği için müze kapanmıştı.

Müze yönetimi, restorasyonu tamamlanan bölümleri sanat dünyasına göstermek için, 72 yıl önce açılan ilk sergiyi tekrar kuruyor. ‘Serginin Sergisi’ 29 Haziran Pazartesi günü açılacak ve iki ay boyunca görülebilecek.

Ardından, müze tekrar kapılarını kapatacak ve restorasyon devam edecek. Resim ve Heykel Müzesi, 20 Eylül 1937 tarihinde Atatürk tarafından Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde bir sergiyle açılmıştı.

O sergide yer alan 325 yapıtın bir kısmı, zamanla farklı kurumlara gönderildiği için, ‘Serginin Sergisi’nde sadece geride kalan resim ve heykellere yer verilecek.

116 resim ile 24 heykelin yer aldığı ‘Serginin Sergisi kronolojik bir sıralamayla Osmanlı ve ilk dönem Cumhuriyet ressamlarını biraya getiriyor.

Devamı

Seçtiklerimiz