Şerife Bilgili Ercantürk | Her Yer Her Yerde | Artweeks@Akaretler

105 B izlenme  
3.12.2020

Şerife Bilgili Ercantürk

Her Yer Her Yerde 

Artweeks@Akaretler

Şerife Bilgili Ercantürk’ün küratörlüğünü Begüm Güney Alkoçlar’ın üstlendiği 28 Ekim Çarşamba gününde açılan “Her yer Her yerde” isimli ikinci kişisel sergisi Akaretler Sıraevler 55 numaralı binada izleyicisiyle buluşuyor.

“Her yer Her yerde” sergisinin birincil anlatım aracı olan “renk” resmin salt unsurudur. Şerife Bilgili Ercantürk, resimsel kurgusunda rengi, resminin biçimsel unsuru olarak kullanmaya başladığından beri uyguladığı renk çizgileri ve alanları; ‘normal’ olanın değişim dengesine uygun bir tavır sergiliyor. Buna karşın ‘yapı’ ile ilişkili üretimi yön değiştirmektedir. Tuvale monte edilmiş inşaat malzemeleri, demir testereleri, mermer kesme taşları, kilitler, rulman ve makina parçalarının yokluğuyla azalan resimsel öğenin yerine kendi kendini yöneten özerk bir estetik olarak renk konulmaktadır. Zaman zaman monokroma kadar uzanan bu yalınlaşma kurulmakta olan yeni düzenin değişim dengesine benzer bir tavır takınıyor.

Adını pandeminin neden olduğu gündelik hayatımızda her an her yerde olabilme özgürlüğümüzden alan ‘Her yer Her yerde’ ile Şerife Bilgili Ercantürk; ‘ben’üzerinden beden aracılığıyla sınırları belirlenmiş bir alan ‘tuval’ yüzeyinde rengin tesir olanaklarını araştırır.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin