f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Serpil Yeter | SerpİL-en-STANBU | İMOGA Art Gallery

96 B izlenme  
5.11.2020

Serpil Yeter
“SerpİL-en-STANBU”
7 Nisan - 27 Nisan 2016
IMOGA Art Gallery

IMOGA ART GALLERY, Nisan ayında Serpil Yeter’in “SerpİL-en-STANBU” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı bu sergide yaşadığı kent istanbul’u kendi perspektifinden yorumluyor. 

Serpil Yeter’in doğup büyüdüğü İstanbul, “SerpİL-en-STANBU”adlı kişisel sergisinde kendisinin de her zaman bir parçası saydığı tarihsel dokusuyla ve yıllar içindeki değişimleriyle karşımıza çıkıyor. Sanatçı, kendi şehrini hem bireysel tarihinin, hem de toplumsal değişimlerin kanıtı olarak odak noktasına koyarken, kentin “gelişim” adı altında yapılaşan, yığınlaşan bugününde tarihimizi ve toplumsal belleğimizi canlı tutan yapıların, değerlerin, kültürün giderek eksildiğine işaret ediyor. Kendi anılarıyla İstanbul’un kozmopolit yapısını bir arada işleyen Yeter, şehrin kimliğinde belirleyici olan yapıları, ayrıntıları, sembolleri farklı bakış açılarıyla ve tekniklerle izleyiciye aktarıyor.

 “SerpİL-en-STANBU” sergisi 07 -27 Nisan tarihleri arasında IMOGA Art Gallery’de izlenebilecektir.

SERPİL YETER

1956 yılında İstanbul’da doğan Serpil Yeter, 1975-81 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nde öğrenim görmüştür. Bugüne dek çoğu yurtdışında olmak üzere müze ve galerilerde kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmış olan sanatçı yaşamını 1980-2002 yılları arasında Almanya’nın Berlin kentinde sürdürmüştür. 2002 senesinden itibaren İstanbul’da önce Beyoğlu sonra Erenköy ve son olarak da Kağıthane’deki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Serpil Yeter 1983 yılından itibaren Hamburg, Berlin, Dormagen, Göttingen, Freiburg, Bremen, Darmstadt, Amsterdam, İstanbul, Kiel, Essen, Toronto, Lörrach, Antalya, Ankara, İzmir, Çeşme’de 42 kişisel sergi açmıştır.

Sanatçı ayrıca yine yurtiçi ve yurtdışında Berlin, Bonn, Brüssel, Wuppertal, Göttingen, Bremen, Mannheim, Düsseldorf, Magdeburg,

Graz, Wien, Derneburg, Solingen, Gräfrath, İstanbul, Toronto, Ankara, Riga, Bodrum ve İzmir’de 68 karma sergiye katılmıştır. Serpil Yeter’in yurtiçi ve yurtdışında müze ve özel koleksiyonlarda birçok yapıtı bulunmaktadır.

Müzik: Müzikotek

 

 

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz