5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Seyir Terası / Bir yaz günü öğleden sonra

24 B izlenme  
1.05.2010
Outlet//İhraç Fazlası Sanat, programına iki sergiyle birden devam ediyor. İzmir’de yaşayan sanatçı Tufan Baltalar’ın son dönem çalışmalarından oluşan “Seyir Terası” ve Melis Ağazat’ın yeni denemeler yaptığı “Bir yaz günü öğleden sonra” sergileri 14 Nisan- 15 Mayıs arasında Outlet’te görülebilir.
Resim ve heykel/objelerini, uzun soluklu bir projenin elemanları gibi gören Tufan Baltalar, bütünde ürettiklerinin birikmesiyle ilgilenir. Tutkulu bir koleksiyoner gibi, bu parçaların bütünde “kişi”yi anlamaya yarayacak unsurlar olduğunu düşünür. Basit, kolay bulunacak malzemeleri, zaman içinde geliştirdiği tekniğiyle bambaşka biçimlere, dokulara dönüştürür. Ve sonuca odaklanmaktansa, o sonuca giden yoldaki izleri göstermeyi tercih eder. Tamamlanmamış ya da parçalanmış anlar/kişiler, küçük bir çalılık ya da sessizliğin içindeki bir hışırtı Baltalar’ın çalışmalarının içine girer. Çalışmaları sürekli yeni deneylerle dönüşse de sanatçı, çoklukla kendi yüzünü ve bedenini üretimine katar ve herbir işi tanıdık kılar.

Melis Ağazat'ın çalışmaları koku ve hafıza arasındaki ilişkiyle ilgilenir. Sanatçı, insan kimliğinin kurucu bir parçası olarak gördüğü koku üzerine giderek bu uçuşkan elementin ağırlığı üzerine durur. Ağazat'ın Outlet Proje Odası'nda gerçekleştireceği enstalasyon, çocukluğunda adada yaşadığı bir yaz günü öğleden sonrasının hafızasına kokularla işlenen görüntüsüdür. Sanatçı mekânı, o günü yeniden yaşamak için kullanırken, izleyiciye de tanışık olduğu ancak beklemediği yeni bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir.
“Seyir Terası” ve “Bir yaz günü öğleden sonra” sergileri 14 Nisan-15 Mayıs arasında kadar Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-18.30 saatleri arasında Outlet//İhraç Fazlası Sanat’ta görülebilir.
Devamı

Seçtiklerimiz