f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Sezin Aksoy-Transcendental-Chalabi Art Gallery

205 B izlenme  
10.11.2020
Sezin Aksoy
Transcendental
6 Şubat - 22 Şubat 2014
Chalabi Art Gallery

 
Bilişsel gerçekliğe yolculuk
 
Sanatçı Sezin Aksoy, 18. yüzyılda Immanuel Kant’ın ortaya koyduğu “Transendental İdealizm” fikriyle bir keşfe doğru yola çıkıyor. Bilgi ilkesindeki bir objenin, insan bilincindeki zaman ve boşluk kavramları içerisinde algılanışından başlıyor ve kaotik gerçekliği ile ortaya çıkışını resimlerinde görsel olarak sunuyor. 
 
Kant’ın kritiklerinden aldığı ilhamla keşif yoluna devam eden sanatçı, bir yandan da süptillik maddenin varlığının verdiği titreşimlerle, ezoterik ve dinsel incelemeleri ışık tutuyor yoluna. Diğer taraftan Ralph Waldo Emerson’ın başlattığı “Transcendentalist” düşünceler rüzgar oluyor yolculuğunda. Hinduizm inancını da yol arkadaşı edinen sanatçı farklı spiritüel ve bilgi kavramlarını harmanlıyor.
 
Sanatçı bu bilişsel yolculuğun sonunda, insanın varlığının gerçekliğini, yalnızca kendi bilincinde irdelerse bulabileceğini vurguluyor ve günümüz toplumunun bireysel gücü arayışını sorguluyor. 
 
Sezin Aksoy’un daha önce yine Chalabi Art Gallery’de sergilenen “Transmutasyon” isimli sergisinin bir devamı niteliğindeki “Transcendental” isimli sergi 6 – 22 Şubat 2014 tarihleri arasında zihinsel gerçekliğe dair bir keşfediş sunuyor izleyicilerine.  
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz