d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Shirin Neshat-Mourners-Dirimart

109 B izlenme  
7.11.2020
Shirin Neshat
Mourners
10 Mayıs - 15 Temmuz 2013
Dirimart

Dirimart, 10 Mayıs - 15 Temmuz  tarihleri arasında Heinz Peter Schwerfel küratörlüğünde Shirin Neshat’ın The Book of Kings serisine ait “Mourners” başlıklı çalışmaları ve Turbulent (1998), Rapture (1999) ve OverRuled (2012) isimli video yerleştirmelerini, Nişantaşı’ndaki galeri mekanında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul sergi alanında izleyicilerle buluşturacak.
Firdevsi’nin (940-1020) Pers tarihini anlatan epiği Şehname’den yola çıkan The Book of Kings serisine ait “Mourners” dizisi Mısır’da Mübarek rejimine yönelik isyanın ardından hedeflenen özgürlük ve demokrasi vaatlerine ulaşamamış olan Kahire’nin yoksul semtlerinden bireylerin portrelerinden yola çıkıyor. Daha önce “Villians,” “Patriots,” ve “Masses” başlıklı eserleri sergilenen serinin “Mourners” bölümü ilk olarak Dirimart’ta sergilenecek.
Sanatçı, Farsça el yazısı ile müdahalede bulunduğu siyah beyaz portrelerinde; izleyiciyi baskıcı yönetimler ve gizli bir şiddetle fazlasıyla politize edilmiş bir coğrafyaya ait insan bedenlerinin maruz kaldığı hegemonya mücadelesiyle yüzleştiriyor. Sergi küratörü Heinz Peter Schwerfel’in belirttiği gibi; “bu sanat, İran’daki yeşil devrim için bütün siyasi angajmanların ve Arap baharı için büyülenmenin ötesinde, günümüzün birbirine düşman ve global bir kavgaya tutuşmuş iki sistemi tarafından biçimlendiriliyor.”

Müzik :Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz