d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Sibel Niksarlı-Renkler ve Suretleri-M Art Gallery Chilai Bebek

76 B izlenme  
7.11.2020
Sibel Niksarlı
"Renkler ve Suretleri"
24 Nisan - 12 Ağustos 2014
M Art Gallery Chilai Bebek
 
 
İçimdeki Kıta Afrika Sibel Niksarlı’nın ilk kişisel sergisiydi. Elinin çamuruyla tarif ettiği kadınlardı onlar…Beklentilerine sınır koymadan ve yaptığına derin anlamlar yüklemeden 'içimde kaldı' dediği kıtanın kadınlarını çıkardı içinden. 
Bunu kısa bir sure sonar 8 Mart Kadınlar Günü açılan ikinci kişisel sergisi “İçimdeki Kıta Afrika 2”ismini verdiği sergi takip etti. "Dünyanın Bütün Kadınları"nı sadece Afrika’nın değil farklı kıtaların kadınlarını da yanına katarak hazırladı.
Niksarlı “Bronz Suretler” adını taşıyan üçüncü kişisel sergisinde de kadın heykelleri yapmaya sürdürdü. Bronzun güç kattığı bu kadınlar suret olmanın ötesindeydi. 
 
Niksarlı’nın son sergisinin öznesi yine kadınlar… Sergi için çalışırken heykellerinde bir bakışın ya da bir duruşun ona renkleri çağrıştırdığını gören Niksarlı’nın, RUBY, CARMEN, IVORY, LILA, AZURE, VIOLET gibi renk isimleri verdiği kadın heykellerinden oluşan sergisinin adı, Renkler ve Suretleri.
 M art gallery chilai bebek te 12 ağustosa kadar devam edecek sergi Sibel Niksarlı’nın dördüncü kişisel heykel sergisi.
 
 
SİBEL NİKSARLI HAKKINDA
 
Henüz Steve Jobs'ı tanımadığımız yıllardı.
Dünyanın gözde markası Apple, Türkiyede satışa çıkmadan önce iki elin parmağı kadar kişiye eğitim verdi. O eğitim alan 11 kişiden biriydi. Ülkede sayılı Apple bayisinden birine sahip babası ile çalıştığı yılların sonunda, bilişim dünyasında bir gelecek onu bekliyordu. 
Apple vazgeçemediklerinden oldu. Ama çok geçmeden ekranını kaplayan sanal çimenlerin kokmadığını farketti. Gerçek olanı, doğayı seçti. Şehir dışında bir süre bir insana, bir çocuğa, bir çok ağaca, farklı kuşlara, rengarenk sayısız çiçeğe baktı. Yaşadığı doğayı başkalarına sunmayı iş edindi. Her zaman baktığı bir Apple’ı oldu. Ama bahçesi, saksısı, yürüdüğü patikalar topraktı. Sonunda toprağın çamura, çamurun dönüşerek hayata katıldığını gördü. 

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz