0c52e19d-efae-4515-a4ef-f90c93651a6b.jpg

Şifa Girinci | Streptopelia Decaocto | Gaia Gallery

86 B izlenme  
5.11.2020

Şifa Girinci

Streptopelia Decaocto

9 Şubat - 26 Mart 2017

Gaia Gallery
 
Gaia Gallery, Dolapdere’deki yeni mekanında gerçekleşen üçüncü sergisinde Şifa Girinci’yi ağırlıyor. 26 Mart’a kadar devam edecek olan Streptopelia Decaocto isimli sergi, göç kavramını kitleleri iten ve çeken etkilerden bağımsız, dürtüsel bir ‘kırsal cenneti arayış’ olarak ele alıyor.
 
Şifa Girinci, Gaia Gallery’de gerçekleşen kişisel sergisi Streptopelia Decaocto ile veri sanatının kapılarını aralıyor. Dünyada olup bitenleri imgeler ya da gerçek verilerle anlatmak, sanatçının kullandığı yöntemlerden sadece biri. Resmin ve neonun yanı sıra, taş heykel, metin ve video gibi çeşitli formlarda işler üreten Girinci, “Çalışmalarımın toplamını ‘Dürtüyü Yüceltmek’ üzerine kuruyorum. Bu kavram benim için bir olumsuzlama demek; sosyolojinin, psikolojinin, ekonominin varsayımlarına ve kalıplarına karşı bir olumsuzlama… Düşünelim, hangi sosyal bilim teorisi çiftçi Kabil’in göçer Habil’i öldürmesini açıklayabilir ki?”
 
Girinci, Streptopelia Decaocto isimli sergisinde de kitleleri iten ve çeken etkilerden bağımsız olarak dürtüsel bir ‘kırsal cenneti arayış’ kavramına odaklanıyor. “Güney Ege yörüklerinin rotaları üzerinde psikocoğrafi geziler düzenleyerek, ‘ileri’ ya da ‘atak’ ismiyle anılan bu göçer kitleyi ve onların motivasyonlarını çalışıyorum. Bunu da tıpkı yörükler gibi yolculuğu Çin’den başlayan, hatta 50’li ve 60’lı yıllarda Balkanlar üzerinden Avrupa’ya ulaştığı için ismi Türkentaube olarak anılan Yakalı Kumruların gözünden yapıyorum.”
 
Sanatçının kendi köklerinden, coğrafyasından ve derlediği verilerden hareketle yola çıkarak günümüzün majör konularından göç kavramına odaklanan Streptopelia Decaocto sergisi 26 Mart’a kadar Gaia Gallery’de izlenebilir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz