Sinemamızın Yeşil Gözlü Devi Tarık Akan’a Saygı ve Sevgi | TÜRVAK

106 B izlenme  
6.11.2020
Sinemamızın Yeşil Gözlü Devi Tarık Akan’a Saygı ve Sevgi
05 Aralık – 31 Aralık 2016
Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi
 
TÜRVAK (Türker İnanoğlu Vakfı ) Sinema-Tiyatro Müzesinde 05 Aralık – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Sinemamızın Yeşil Gözlü Devi Tarık Akan’a “Saygı” ve “Sevgi” temalı sergili açılıyor.
 
Sergide sanatçının Türk Sineması’ndaki 46 yıllık emeği sinematografik açıdan ele alınıyor. Birlikte rol aldığı sanatçı arkadaşları ve yakın dostlarının da katılacağı sergi açılışı, 05 Aralık’ta ülkemizin ilk ve tek sinema tiyatro müzesi olan TÜRVAK (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema-Tiyatro Müzesi’nde yapılıyor.
 
Sinemamızın Yeşil Gözlü Devi Tarık Akan’a “Sevgi” ve “Saygı” Sergisinde, sanatçının 46 yıllık sinema hayatında rol aldığı bütün filmlerinin afişleri ve filmlerine ait birçok sahne fotoğrafı sergileniyor. Ayrıca, sanatçının daha önce hiç görülmemiş onlarca portresi, hakkında basında yer alan ve müzemizce arşivlenmiş sinema ve magazin dergilerine ait kapaklar, yazılı basından derlenmiş makaleler ve köşe yazıları yine bu sergi kapsamında ziyaretçilere sunuluyor.
 
Sergi etkinlikleri dâhilinde Tarık Akan’ın başrollerinde yer aldığı bazı filmler Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi Ali Efendi Sinema Salonu’nun da sergi boyunca ve günde iki seans halinde ücretsiz olarak gösterimde bulunuyor.
 
Serginin sürprizi ve de en can alıcı noktası, ünlü heykeltıraş Bülent İşcan tarafından yapılan Tarık Akan’ın silikon heykeli, ilk defa bu sergiyle birlikte müzemizin ‘’Heykeller Salonu’nda’’ sergileniyor ve sevenlerine takdim ediliyor.
 
Türk Sinemasından bir Tarık Akan geçti!
 
Tarık Akan, 1970 yılında Ses Dergisi’nin açmış olduğu oyunculuk yarışmasına katılarak birinci oldu. Yarışmadaki başarısıyla tüm yaşamı değişen Türk Sineması’nın yeşil gözlü dev sanatçısı ülkemizde yediden yetmişe herkesin sevgisini ve saygısını kazandı. Hafızalara Hababam Sınıfı’nın Damat Ferit’i, Canım Kardeşim’in Murat’ı, Sürü’nün Şivan’ı ve Yol’un Seyit Ali’si olarak kazındı. O seyircinin farklı rollerle özdeşlik kurduğu ve bağrına bastığı babası, abisi, kardeşi veya romantik sevgilisi oldu. “Hababam Sınıfı”, “Ah Nerede”, “Canım Kardeşim”, “Evcilik Oyunu”, “Kıskıvrak” ve “Âdem ile Havva” unutulmayan filmleri arasındaydı. Sinema kariyerine salon filmleri, romantik komedi ve güldürü türüyle başlayan sanatçı, Türvak’ın kurucusu Erler Film-Türker İnanoğlu Şirketi’nde de 1974 yılından itibaren “Yaz Bekârı” filmiyle birlikte toplam 14 tane filmde başrol oynadı.
 
1977 sonrasın da tarzını değiştirerek sosyal içerikli filmlerle ve bir dönemin siyasi sembolü olan gür bıyıklarıyla sinema serüvenine devam etti. Başrolünü oynadığı ve 1982 Cannes Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen “Yol” filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü adaylığına layık görüldü. Ulusal çapta ki festivallerde ise sanatçı 8 kez Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ve 6. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. Sürü, Yol, Pehlivan, Maden, Adak ve Karartma Geceleri gibi filmleri en önemli filmlerinden olup, dönemin sosyal ve politik sıkıntılarına işaret eden ve anlatan filmlerindendi. Ölümünün ardından 2016 Adana Altın Koza Film Festivali “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, En İyi Erkek Oyuncu” ödülü sanatçıya atfedildi.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz