d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Sophia Pompéry-Şeylerin Sessiz Şekli-Arter

9 B izlenme  
6.01.2021

Sophia Pompéry
“Şeylerin Sessiz Şekli”yle ARTER’de
 
ARTER, 21 Haziran itibariyle sanatçı Sophia Pompéry’nin kişisel sergisine yer veriyor. “Şeylerin Sessiz Şekli” başlıklı serginin küratörlüğünü Ece Pazarbaşı üstleniyor.
 
1984 Berlin doğumlusanatçı Sophia Pompéry, gündelik nesnelere ve fiziksel olaylara ilgisinden hareketle, duyu organlarımızın hassasiyetini sınayan pitoresk video işlerinin yanısıra, gündelik nesnelerin yapıtın malzemesine dönüştüğü çalışmalar gerçekleştiriyor. Pompéry’nin incelikle tasarlanmış bir görsel düzen içinde sunulan işleri zaman ve uzam aracılığıyla izleyicinin fiziksel algılarıyla oynuyorlar.
 
ARTER’in üçüncü katındaki “Şeylerin Sessiz Şekli” başlıklı sergide, sanatçının video projeksiyonları ve yerleştirmelerinin yanında, objelerine de yer veriliyor. İzleyici, Pompéry’nin yapıtlarıyla ilk karşılaştığında yeni bir deneyim dünyasına taşınıyor. Sanatçı, zaten deneyimlemekte olduğumuz gerçeklikleri reddetmek yerine, şu anda gözlemlediğimiz gerçekliğin üzerine başka bir gerçeklik inşa ediyor. Bunu yaparken “Kaval Oyunu” ve “Durgun Su” gibi yapıtlarında da gördüğümüz gibi, izleyicinin görsel algılarını şiirsel bir oyuna tabi tutuyor. “Bulutsu”, “Şıp Şıp” ve “Quader Luft” başlıklı yapıtlarında ise Pompéry’nin son derece zarif tuzağına düşüyoruz. Pompéry, “Ağzına Kadar Boş” adlı yapıtında veya kendi bedeninden çıkan müzikle doldurduğu sabun köpüklerinde (“Kaval Oyunu”), oyunbaz bir tavırla bilimsel olguları hızla elden geçirirken doğanın kanunlarını aldatıveriyor.
Serginin küratörü Ece Pazarbaşı, sergi kitabı için kaleme aldığı yazısında Pompéry’nin işlerine dair şunları söylüyor: “Sanatçının belirlediği rotayı izleyerek belli bir zaman geçirdikten ve yeni ‘verili’ olguları içselleştirdikten sonra; izleyici yeni bir gerçeklik hissine gizlice dahil olur. Bu, sanatçı tarafından yaratılan potansiyel bir gerçeklik, mevcut inançlarımıza dair yeni sorular, şeylere dair kendi ürettiğimiz bilgiyle ilgili yeni boyutlar içeren bir alemdir. Pompéry’nin yapıtlarla birkaç kez karşılaşmış izleyici kendini, görsel şiir, bilim ve oyunbazlık ile süslenmiş yeni yolculuklara daha hazırlıklı hissediyor.”
Sophia Pompéry’nin “Şeylerin Sessiz Şekli” başlıklı sergisi ARTER’de, Berlinde de Bruyckere’nin sergisiyle eşzamanlı olarak, 26 Ağustos’a kadar devam edecek.
 
ARTER’in açık olduğu gün ve saatler:
Salı–Perşembe                               11:00–19:00
Cuma, Cumartesi ve Pazar          12:00–20:00
 
ARTER sergilerine giriş ücretsizdir.
 
Daha fazla bilgi için :  www.arter.org.tr

 
Sophia Pompéry
 
Sophia Pompéry 1984’te Berlin’de doğdu; Berlin’de ve İstanbul’da yaşıyor. Berlin Weissensee Sanat Okulu’nda güzel sanatlar okudu; Karin Sander ve Antje Majewski’nin öğrencisi oldu. Daha sonra, Olafur Eliasson’un başlattığı bir eğitim ve araştırma projesi olan ve Berlin Sanat Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı olarak çalışan Mekânsal Deneyler Enstitüsü’nün katılımcılarından oldu. 2010 yılından bu yana, Karl Hofer Vakfı atölye bursunu almayı sürdürüyor. 2008’de MART STAM Ödülü’nün sahibi olan Pompéry, yakın zamanda, Sanat Üniversitesi Dostları’nın verdiği Toni ve Albrecht Kumm Ödülü’ne layık görüldü. 2012’de DAAD Bursu’nu kazanarak İstanbul’da misafir sanatçı olarak çalışmalarını sürdürme fırsatı bulan Pompéry’nin işleri, son dönemde, aralarında Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi, Nassauischer Kunstverein, Wiesbaden ve Schauhalle Dezer, Miami’nin de bulunduğu çeşitli kurumlarda sergilendi. Sanatçının 2009 tarihli “Üstü Işıtır, Altı Yakar” başlıklı video yerleştirmesi, ARTER’in açılış sergisi Starter’da da yer almıştı. 2011 yılında Polonya’daki Wozownia Galerisi, sanatçının “Gelip Geçen Bir Işıktan Başka Bir Şey Yok” başlıklı sergisine yer verdi.
 
 
 
Ece Pazarbaşı
 
CUMA /// Güncel Sanat Ütopyaları’nın (İstanbul) eş-direktörü ve iki kurucusundan birisi olan Pazarbaşı, aynı zamanda TANAS Berlin’de küratör olarak görev yapıyor. 2009 yılından beri CUMA çatısı altında  ses turları düzenlemeyi ve çeşitli kamusal alan projelerinin küratörlüğünü yapmayı sürdürüyor. Son dönemde Berlin’de René Block ile beraber eş-küratörlüğünü üstlendiği “Turkish Art New and Superb” (2012) ve “Zwölf im Zwölften” (2011) sergilerini gerçekleştiren Pazarbaşı, Haziran–Temmuz 2012’de New York Transarts Institute’ün Berlin’deki yaz akademisinde ders verecek. Ece Pazarbaşı 2002–2009 yılları arasında Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nde proje bazlı görev aldı ve yönetmen asistanlığı yaptı. Bu dönemde 52. Venedik Bienali Türk Pavyonu Asistan Küratörü (2007), 2007’den itibaren devam eden Buluşma Noktası festival ve eğitim programının yaratıcısı ve yönetmeni, Frankfurt Schirn Kunsthalle'de yapılması planlanan “Orhan Pamuk: Masumiyet Müzesi" sergisinin Proje Yönetmeni (2007–2008) görevlerini de üstlendi.

Devamı

Seçtiklerimiz