Soyut Dışavurumculuk Mehmet Gün

50 B izlenme  
25.11.2020

Mac Art Gallery, 17 Eylül – 31 Ekim 2008 tarihleri arasında çağdaş sanatın önemli isimlerinden Mehmet Gün ile sezona merhaba diyor..

BİYOGRAFİ

Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Gün notaları ezberlemeye çalışırken, bir yandan da kağıt üzerine desenler çiziyordu. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ nde Prof. Anton Lehmden ile tanıştı ve ona desenlerini gösterdi. Lehmden’in isteği üzerine de okula başladı, bu şekilde önünde yeni bir devir açılmıştı.

Yapıtlarında kavramsal anlayışı temel alan Gün, beyaz zemin üzerinde leke ve kaligrafi kullanarak eserlerini yorumluyor. Beyaz boşluklar ortasında, iç dünyasını renkli kırık, birbiri ile kesişen çizgilere indirgiyor ve duygu titreşimlerinin grafiğini çiziyor. Bir dönem; Sigmound Freud, bio-kimya, astronomi ve astrofizik üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda, eserlerinde gerçeküstücülükten soyut-dışavurumculuğa uzanan bir yol izlemiştir. Evrensel nitelikteki soyut resimlerinin yanı sıra video ile tini enstelasyonu alanında çalışmalar yapmıştır.

Sanatçının son çalışmalarında çizgisel anlamda geçmişten izler görülse de, resmin oluşumunda, değerlerinde, bakışında ve biçiminde farklılıklar belirmiştir. Gün bu farklılıkları “Daha serbest, resmi oluşturacak olan hiçbir kavramsal artıya sahip olmadan, tüm geçmişi sanki kökünden unutarak, yeniden başlamak; bambaşka duruma ve serbestliğe ulaşmak.” diye değerlendirmektedir.

Mehmet Gün’ün eserleri 17 Eylül – 31 Ekim 2008 tarihleri arasında Mac Art Gallery’de görülebilir.

Adres:
Mim Kemal Öke Cad. Lal Apt. No:23/3-4 Nişantaşı/İstanbul
T: 0212 343 85 40-41 F: 0212 343 85 42

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin