5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Starter ARTER

28 B izlenme  
11.11.2020

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) projesi olan ARTER  Sanat İçin Alan 8 Mayısta açıldı. ARTERin René Block küratörlüğünde Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonundan oluşturulan Starter başlıklı açılış sergisi, Türkiyede ve dünyada çağdaş sanatın özgün örneklerini veren 87 sanatçı ve 160ı aşkın eserle, İstanbulun çağdaş sanat ortamına yeni bir hareket getirdi.


Vehbi Koç Vakfının çağdaş sanat koleksiyonuna geçtiğimiz 3 yıl içinde kazandırılan yapıtların bir bölümünü izleyiciye sunuyor. Serginin küratörlüğünü, danışmanlığıyla koleksiyonun oluşumunda büyük emeği geçen René Block üstleniyor.

Türkiyedeki sanat ortamı, René Blocku, 1995te küratörlüğünü yaptığı 4. Uluslararası İstanbul Bienali ve eşzamanlı Fluxus Retrospektifi, ardından Vehbi Koç Vakfının destekleriyle 2008de Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisinde başlatılan İstiklâl Serüveni sergiler dizisi ile tanıyor.

Block, bu diziye eşlik eden sanatçı monografilerinin editörlüğünü de üstleniyor. Vehbi Koç Vakfının çağdaş sanat koleksiyonunu kısmen de olsa izleyiciyle paylaşacak olan açılış sergisi Starterda, toplam 87 sanatçının 160tan fazla yapıtı yer alıyor. Sergi, çağdaş sanat alanında Türkiyede ve uluslararası ortamda gerçekleştirilen güncel üretimlerden örneklerle, 1960lardan günümüze tarihsel bir bakış da sunuyor.

Starter sergisini ziyaret edenler Adel Abidin, Halil Altındere, Nevin Aladağ, Maja Bajević, Elina Brotherus, Cevdet Erek, Ebru Özseçen, Michael Sailstorfer gibi sanatçıların güncel yapıtları ile; Joseph Beuys, John Cage, Cengiz Çekil, Ayşe Erkmen, Rebecca Horn, Gülsün Karamustafa ve Nam June Paik gibi kavramsal ve çağdaş sanatın Türkiye ve dünyadaki öncülerinin eserlerini bir arada görebilecek. Starter gerek ARTERdeki, gerekse Vehbi Koç Vakfı koleksiyonundaki gelişmelerin habercisi niteliğini taşıyor.

ARTERin ilk sergisi olan Starter 19 Eylüle kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak...

Devamı

Seçtiklerimiz