d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Stephen Chambers-Büyük Ülke ve Diğer Hikayeler-Pera Müzesi

79 B izlenme  
7.11.2020
Stephen Chambers
Büyük Ülke ve Diğer Hikayeler
7 Mayıs - 20 Temmuz 2014
Pera Müzesi
 
 
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 7 Mayıs - 20 Temmuz 2014 tarihleri arasında, 245 yıllık geçmişiyle İngiltere’nin ve dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan Londra Kraliyet Sanat Akademisi işbirliğiyle düzenlediği çok renkli bir sergiye ev sahipliği yapıyor: “Stephen Chambers: Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler”.
 
Türk sanatseverlerle ilk kez buluşacak olan İngiliz çağdaş sanatçı Stephen Chambers’ın (d. 1960) son 20 yıla uzanan baskıresim ve yağlıboya yapıtlarının yer aldığı “Stephen Chambers: Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler” sergisinde, sanatçının, William Wyler’in 1958 yapımı western filmi Büyük Ülke’ye atıfta bulunan, bu alandaki en büyük baskı kompozisyonu olma özelliğini de taşıyan ve 78 ayrı resimden oluşan Büyük Ülke başlıklı yapıtı da bulunuyor.
 
Genç yaşta büyülendiği Rönesans resimlerinin etkilerinin görüldüğü eserlerini, kendi sanatsal sesine duyduğu güven ve cesaretle harmanlayan, esas ilgisi resim olmasına rağmen, üretiminde baskıresimlerin hep önemli yer tuttuğu Stephen Chambers, Londra Kraliyet Sanat Akademisi’ne 2005 yılında kabul edildi.
 
Her ne kadar kendisini bir anlatıcı ressam olarak tanımlamasa da, pek çok eserinde bir hikayenin anlatıldığı duygusunun hissedildiği Stephen Chambers’ı asıl meşgul eden evrensel ve sonsuz insanlık durumudur. 
 
“Stephen Chambers: Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler” sergisinde, incelikle işlenen renklerle, dokularla, figürler arası bağlantılarla, yüzeyle sınırlı ilginç bir perspektif anlayışıyla ve süsleme unsurlarıyla, Chambers’ın zengin iç dünyasını ve sanatını keşfetme olanağını bulacak sanatseverler, 7 Mayıs Çarşamba 19:00’da sergi katında serginin küratörü Edith Devaney’le düzenlenen söyleşide sanatçıyla tanışma imkanı da bulabilecekler.
Pera Müzesi, “Uzun Cuma” kapsamında her Cuma 18:00 - 22:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz