f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Şükran Moral | Welcome to Turkey | Galeri Zilberman

120 B izlenme  
7.11.2020
Şükran Moral
Welcome to Turkey
25 Eylül - 6 Kasım 2014
Galeri Zilberman
 
Türkiye’deki güncel sanat tarihinin önde gelen isimlerinden Şükran Moral, “Welcome to Turkey” adlı kişisel sergisiyle galeriyi bir turizm pavyonuna dönüştürüyor. Girişte bize diz çöktüren “Tales to a Young Girl” video enstalasyonu ile karşılanıyoruz. Seyirci ancak bu işi diz çökerek ve küçük bir aralıktan görebiliyor. Yine bir kız çocuğuna yapılan şiddet ve zulüm karşısında özür diler gibi sanatçı tarafından diz çöktürülen günümüz insanı...
Bu diz çökmenin ardından güneş, deniz ve laleler yerine “Cehenneme Hoşgeldiniz” der gibi bizi kanlı gelinliği ile bir kız çocuğu ve önünde yine kanlı bir Türkiye haritası yatağı bekliyor.
Bu yıl icinde Oldenburg’daki Edith Russ Haus’ta gösterilen “Child Bride” ve “Tales to a Young Girl” adlı işler Türkiye’de ilk kez Galeri Zilberman’da sergileniyor. Sanatsal kariyerinin başından bu yana kadın sorunlarını; çok eşli evliliği, ötekileştirilen trans bireyleri, bakireliği, kadın sünnetini , yasaklar getirilen kadın arzusunu ele alan işler üreten Şükran Moral, “hoş geldiniz” diyerek bizi görmek istemediğimiz gerçekle yüzleştiriyor.
Şükran Moral gelenek ve tabuları, hiyerarşi yapılarını ve tarihsel çerçeveleri sorgulayan işleriyle tanınıyor. Gerek fiziksel mekan gerek gerçeklik olarak kendisini ‘öteki’ konumuna koyan sanatçının bu sergisi hakkında Ali Şimşek’in dediği gibi “Şükran Moral’ın bütün üretimlerinin merkezinde işte bu hesaplaşma duruyor. Arzu, beden, örtü ve bedeni kodlayan kesikler... Moral, başta kendi bedeni olmak üzere, bütün bedenlerin nasıl da politik bir kozayla örülü olduğunu göstermektedir. Bedeni özgürleştirmek... İşte en büyük politik ütopya. Moral’ın bütün biyografisi (ya da biyopolitikası), Kadın İsa’dan, regl ve bekaretin kırmızısıyla yayılan, kanayan Vagina’ya işte bu saklanan “ayıp” ve arzu ile yüzleşiyor.”
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz