d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Sultan ll.Abdülhamid'in Cülus Hediyeleri Sergisi-Yıldız Sarayı Müzesi

90 B izlenme  
7.11.2020
Sultan II. Abdülhamid’in Cülus Hediyeleri Sergisi”
17 Eylül - 17 Ekim 2014
Yıldız Sarayı Müzesi Kaskat Köşkü
Yıldız Sarayı Vakfı
 
 
Tarihin perdesini entelektüel birikim ile aralayan ve sanat tarih bilincinin geliştirilmesi alanında etkin çalışmalar gerçekleştiren Yıldız Sarayı Vakfı'nın, Doğuş Holding, Halk Bank ve Fatih Belediyesi desteği ile gerçekleştirdiği Cülus Armağanları Sergisi, tarihin özel bir dönemine tanıklık ediyor. Cülus armağanlarının hikayesini masalsı bir dil ile anlatan sergi, Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. senesinin kutlandığı cülûs törenlerine ışık tutuyor. Sultan’a dünyanın çeşitli imparatorluklarından gönderilen hediyeler, ilk kez bir arada tarih severlerin ilgisine sunuluyor. 
 17 Eylül - 17 Ekim arasında Yıldız Sarayı içinde yer alan ve özel mimarisi ile dikkat çeken Kaskat Köşkü’nde sergilenecek 49 eser ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. Daha önce çeşitli saraylarda bulunan eserlerin dönemine uygun olarak tek bir alanda sergilendiği köşkte, tarih ve sanat tutkunları dönemin izlerini eserlerin detaylarında hissedecek. Her bir ülkeden gelen eserlerin özel olarak sergilendiği alanlarda aynı zamanda eserlerin hikayeleri de yer alıyor.
Sergide, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılında dünyanın çeşitli ülkelerinin imparatorlarından gelmiş hediyeler görücüye çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu biten ve ilk kez bu sergi vesilesiyle kapıları açacak olan Kaskat Köşkü, Osmanlı sarayları içinde en son örneğini oluşturan Yıldız Sarayı içinde yer alıyor. 

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz