d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Taiping Tianguo Olası Karşılaşmalar Tarihi- SALT Beyoğlu

65 B izlenme  
8.07.2013
Taiping Tianguo 
Olası Karşılaşmalar Tarihi
8 Mayıs - 11 Ağustos 2013
SALT Beyoğlu


20. yüzyıl boyunca sanatçılar, heyecan verici sanat çevrelerinde olmak ve çoğu zaman da daha serbest bir yaşam sürmek için Batı Avrupa ve ABD’ye gittiler. Son yıllarda Doğu ve Güney’de yeni sanat merkezlerinin oluşmasıyla o dönemin sanatsal çalışmalara etkilerini yeniden değerlendirmek olanaklı hâle geldi. 太平天國/Taiping Tianguo, Olası Karşılaşmalar Tarihi sanat pratiklerini New York’ta biçimlendirmiş dört Çinli sanatçıya odaklanırken, onların ilişkileri benzer olası karşılaşmalardan yalnızca birini teşkil ediyor. 
 
Ai Weiwei, Frog King Kwok, Tehching Hsieh ve Martin Wong, değişik şekillerde ön plana çıkmış sanatçılar. Farklı yer, bağlam ve kökenlerden geliyor; birbirinden bağımsız sanat tarihsel anlatılar ve söylemsel matrisler 
içerisinde konumlanıyorlar. Ai Çin’den, Kwok Hong Kong’dan, Hsieh Tayvan’dan, Wong San Francisco’dan; 1970’lerin sonları ile 1980’lerin başlarında New York’a taşınmışlar. Ai, Kwok ve Wong, 1990’ların başlarında New York’tan ayrılmış. Hsieh ise hâlen orada yaşıyor. 
 
Bu dört sanatçı arasındaki belirli bağlantılar belgelenmiş ya da hâlâ hatırlarda. Örneğin, Ai’nin o yıllarda çektiği fotoğraflarda Hsieh’i görmek mümkün; Hsieh’in efsanevi “One Year Performances” serisine Kwok bazı önemli katkılarda bulunmuş; Kwok, Wong ve Ai ile Soho’da işlettiği KWOK Gallery’de tanışmış. 
 
1980’ler ile 1990 başlarının New York’u, bu sanatçılar için kendi sanatsal vizyonları ve hayal güçlerini besleyen özgürlük ve olasılıklarla dolu bir dünyayı temsil ediyordu. Bu bağlamda Taiping Tianguo, resmî tarih anlayışları uğruna onların kişisel bağlantılarını görmezden gelen anlatılara bir alternatif önermeye çalışıyor. Ayrıca, söz konusu dönemin, yani güncel Çin sanatının ilk 10 yılı ve küresel güncel sanat devri başlangıcının eleştirel okumasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz