Tarih Nehri - Daniel Canogar

11 B izlenme  
14.01.2021

Sanatçı: Daniel Canogar
Küratör: Kathleen Forde
14 Ocak 2012 - 15 Nisan 2012
Borusan Contemporary

Tarih Nehri, Canogar’ın new media sanatçısı olarak ortaya koyduğu yapıtların çeşitli ve sıradışı doğasını gözler önüne seren beş yeni yerleştirmeden oluşuyor: sanatçı, video projeksiyonu ve fotoğrafı heykel ögeleriyle birleştirerek, karmaşık ve çok boyutlu deneyimler yaratıyor.

Daniel Canogar Kimdir?

Fotoğraf, video, heykel ve yerleştirme alanlarında yapıt veren Daniel Canogar, 1964 yılında Madrid’de doğdu. New York University (NYU) ve 1990 yılında Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi’nden yüksek lisans derecesini aldı.

Canogar, Reina Sofia Çağdaş Sanat Müzesi, Palacio Velázquez ve Max Estrella Galerisi, Madrid; Filomena Soares Galerisi, Lizbon; Guy Bärtschi Galerisi, Cenevre; Mimmo Scognamiglio Artecontemporanea, Milano; Bitforms Galeri, New York; Santa Monica Sanat Merkezi, Barselona; Alejandro Otero Müzesi, Karakas; Wexner Sanat Merkezi, Ohio; Offenes Kulturhaus Çağdaş Sanat Merkezi, Linz; Kunstsammlung Nordrhein Westfallen, Düsseldorf; Hamburger Bahnhof Müzesi, Berlin; Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, New York; Andy Warhol Müzesi, Pittsburgh ve Mattress Factory Müzesi, Pittsburgh gibi önde gelen kurumlarda sergiler açtı. Daniel Canogar kısa bir süre önce Nuit Blanche New York 2011 tarafından ‘‘Asalto’’ adlı interaktif video projeksiyon eserini halka açık olarak sergilemek üzere Brooklyn’e davet edildi.

Canogar’ın son projeleri arasında, Canal Isabel II’de ‘‘Travesías”; Fundacion Canal Isabel II tarafından Madrid’de sipariş edilen ‘‘Vórtices’’; New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’de 2010 yılında “Brain… The Inside Story” sergisi kapsamında sergilenen “Synaptic Passage” ve Park City, Utah’ta 2011 Sundance Film Festivali’nde yer bulan iki enstalasyonu sayılabilir.

Canogar, İspanya’nın 2010 Avrupa Birliği dönem başkanlığı sırasında kamusal alana yönelik birçok sanat projesine de imza attı.

Brüksel’deki Avrupa Konseyi Binası avlusunda sergilenen 2010 tarihli LED enstalasyonu ‘‘Travesías’’ ; Madrid’in  Manzanares Akarsu Parkı’ndaki iki yaya köprüsü için yaptığı ve Avrupa’daki en büyük foto-mozaik olan ‘‘Constelaciones’’; Napoli’deki Arensa Tren İstasyonu’nda bulunan iki foto muralden oluşan ‘’Nodi’’; Rio de Janeiro Arcos de Lapa, Madrid Puerta de Alcalá ve Roma
San Pietro in Montorio Kilisesi gibi sembolleşmiş anıtların üzerinde sergilenen video projeksiyonu ‘‘Clandestinos’’ gibi eserler bunlar arasında.

Ziyaret Saatleri
Sadece Cumartesi-Pazar günleri

Ziyaret Saatleri :10.00 - 20.00

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin