5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Temelde İnsan: Çağdaş Sanat ve Nörobilim

51 B izlenme  
3.03.2021

Pera Müzesi, 7 Nisan - 3 Temmuz 2011 tarihleri arasında, çalışmaları nörobilim araştırmalarıyla kesişen yedi çağdaş sanatçının yapıtlarının bir araya geldiği “Temelde İnsan: Çağdaş Sanat ve Nörobilim” sergisine ev sahipliği yapıyor.
“Temelde İnsan: Çağdaş Sanat ve Nörobilim” sergisi, yaşamın çözülmeyi bekleyen binbir sırrı arasında, hisseden varlıklar olmamızı sağlayan duygu, süreç ve eylemlerin karmaşıklığı içinde insan beyninin gizemine ışık tutarak bilimle sanatın kesiştiği alanda cevaplar arıyor.

Farklı disiplinlerden gelen, temel öğe olarak robotbilim, üç boyutlu tarama, photoshop, hızlı prototipleme, mikroskopla inceleme ve bilgisayar görüntüsü gibi yeni teknolojileri kullanan 7 çağdaş sanatçı (Andrew Carnie/Birleşik Krallık, Rona Pondick/ABD, Michael Joaquin Grey/ABD, Michael Rees/ABD, Frank Gillette/ABD, Leonal Moura/Portekiz ve Suzanne Anker/ABD); doğanın gizemlerini, birliğini ve süreçlerini, bilgi ve inançların aktarımını konu alıyor.

Pera Müzesi’nin 3. katında yer alan ve küratörlüğünü New York’taki School of Visual Arts, Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suzanne Anker’in yaptığı “Temelde İnsan: Çağdaş Sanat ve Nörobilim” sergisi, bilim ve sanatı buluşturarak, sanata farklı bir noktadan, bilim penceresinden bakmaya, çağdaş sanatla nörobilim arasındaki güçlü ilişkiyi anlamaya ve sorgulamaya davet ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz