0c52e19d-efae-4515-a4ef-f90c93651a6b.jpg

Tessellation Make Up

72 B izlenme  
10.12.2020

TESSELATION MAKE UP
Küratör: Janet Bellotto  
15/09/2012 – 20/10/ 2012 
Galeri Zilberman

Sanatçılar: Afra Bin Dhaher Al Fadhil , Ayman Yossri Daydban, Babak Kazemi, Ilgın Seymen, Niloufar Banisadr, Shadia Alem, Sherin Guirguis, Shirin Abu Shaqra, Maitha Demithan, Sadegh Tirafkan,  Taravat Talepasand

Galeri Zilberman, yeni sezonu Orta Doğu ve Türkiye’den 12 sanatçının yer aldığı Tessellation Make Up adlı karma sergiyle izleyicisiyle buluşuyor. Afra Bin Dhaher, Al Fadhil, Ayman Yossri Daydban, Babak Kazemi, Ilgın Seymen, Niloufar Banisadr, Shadia Alem, Sherin Guirguis, Shirin Abu Shaqra, Maitha Demithan, Sadegh Tirafkan, and Taravat Talepasand’ın çalışmalarından oluşan serginin küratörlüğünü  Janet Bellotto yapıyor.

Tessellation Make Up, mozaiğin gerçek anlamından ortaya çıkıyor – (Tessellation: Tekrar eden bir geometrik biçimin, arasında boşluk kalmaksızın ve üstüste gelmeksizin yanyana gelerek oluşturduğu iki boyutlu düzlemin oluşma yöntemi). Seçki, tekrarlanan geometrik şekille oluşturulmuş iki boyutlu imge aracılığıyla, sanatçının geçirdiği sürecin ve fikirlerinin, eserin kendi tarzını ve desenini nasıl ortaya çıkardığına bakıyor. Seçkideki eserler fotoğraf, video ve karışık malzeme ve tekniklerden oluşuyor. Desenler, eserlerin bir çok açıdan sosyal ve politik deneyimlerinin yansımalarını, belleğin, tarihin ve kişisel kimliğin bir incelemesini ve hatırlanmasını tasvir edecek şekilde sıralanıyor.

Katmanları yeni bir imgeye dönüştürme süreci, ya da fotoğrafların yan yana dizilerek oluşturduğu bir çeşit mozaikleme, Alem, Abu Shaqra, Banisadr, Bin Dhaher, Demithan, Kazemi ve Seymen’in eserleri arasında bir bağ oluşturuyor. Demithan’ın skanografilerini, insan bedenini belgeleyen yüzlerce taranmış parça oluşturuyor. Renklerle donatılmış ‘Sanawat’, donmuşa benzer bir figür ve bir çocuğun kırmızı elbisesinin süslemeleriyle bir hafızayı yeniden inşa ederek ortak bir aile tarihini belgeliyor.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz