d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

The Art Of Banksy | Global Karaköy

108 B izlenme  
5.11.2020
“The Art of Banksy”
14 Ocak – 1 Haziran 2016 
Global Karaköy
 
 
 
Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren en büyük koleksiyon "The Art of Banksy” dünya prömiyeri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle İstanbul’da gerçekleştirildi. Global Yatırım Holding’in kültür sanat hayatına kazandırdığı Global Karaköy binası da kapılarını ilk kez bu sıra dışı sergiyle sanatseverlere açtı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle Global Yatırım Holding ana sponsorluğu ve İstanbul Entertainment Group, Piu Entertainment işbirliğiyle gerçekleşen sergi,1 yıllık ön hazırlık, 30 günlük yoğun bir çalışma ile hayata geçti. 
Banksy’nin son 15 yıllık çalışmasının ürünü olan ve 86 orijinal eserin ilk kez biraraya geliyor.
Ziyaretçiler, bir sergiden çok ötesini, Banksy’nin Londrası’na bir yolculuk serüveni yaşayacaklar. Steve Lazarides tarafından kürate edilen The Art of Banksy ziyaretçilere gerçekten unutulmayacak bir duygu yaşatacak ve ziyaretçiler Banksy’nin zihnindeki algı ve eserleri gerçekleştirirken yaşadığı ruhu hissedebilecek. 
 
The Art of Banksy’de sanatçının farklı dönemlerine ait  özel koleksiyonlar ve enstalasyonlar, modern teknoloji eşliğinde sergileniyor. Sergide, Lazarides’in özel koleksiyonunun yanı sıra, dünyanın farklı noktalarındaki koleksiyonerlerden toplanan eserler de yer alıyor. Bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olma özelliği taşıyan sergide, aralarında Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız”, “Gül Şimdi”, “Hizmetçi” gibi en bilindik eserlerinin de bulunduğu toplam 86 eser ziyaretçiyle buluşuyor. 
 
Ziyaretçiyi alışılageldik formatların dışına çıkaracak olan sergi, bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş bir serüvene yolculuk olanağı sunuyor. Her bir bölümde farklı bir mekanın canlandırıldığı sergide, ziyaretçiler bir İngiliz evinin oturma odasından İngiltere sokaklarına uzanan farklı bir atmosfer yaşayacak. 
 
The Art of Banksy,  ziyaretçinin bir serginin ötesinde aynı anda görme, duyma ve dokunma duygularını harekete geçirecek bambaşka bir deneyim vadediyor. Fahir Atakoğlu tarafından özel bestelenen müzikleriyle The Art of Banksy’de ziyaretçiler, sergiyi gezerken aynı zamanda müzikal bir dünyadaki etkileşimine de tanık olacaklar. Fahir Atakoğlu konuyla ilgili olarak, "Musical Reflections of "The Art of Banksy", Banksy'nin eserlerinin, bende müzik olarak yansımasıdır. Bendeki etkisinin müziğimle anlatımıdır. 5 bölümden oluşan 25 dakika uzunluğunda bir müzik oldu. Banksy’nin sözlerini, Rumi’nin söz ve şiirlerini, rap stili, ritmik kelime ve cümleler ve  şarkı formlarında kullandım. Tümünde World, Jazz, Funk, Deephouse, ve  Electronic  müzik türlerinin tınıları ile bir fuzyon olusturdum. Türk ve Amerikan müzisyenler, şarkıcılar, aktör ve aktrislerden oluşan bir grupla kaydettik” diye konuştu.

Müzik: Fahir Atakoğlu
 
Devamı

Seçtiklerimiz