d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

The Art Space Germany | Millî Reasürans Sanat Galerisi


92 B izlenme  
31.10.2020

The Art Space Germany

10 Ocak – 9 Şubat 2019

Millî Reasürans Sanat Galerisi
 

Küratörlüğünü Ursula Zeller’in yaptığı The Art Space Germany sergisi, İFA ve Goethe Institut- İstanbul işbirliğinde Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde 10 Ocak – 9 Şubat 2019 tarihleri arasında sergilenecektir.

Dünya üzerinde gelişen küresel ağlar, ülkelerin kendi kültürlerinin nasıl görünür kılınabileceğine dair soruyu yöneltmeyi zorunlu kılar. Birçok Alman sanatçı 1950’li yıllarda, Paris’e veya 1960’lı yıllardan itibaren New York’a göç etmesine karşılık, diğer ülkelerin sanatçıları yaşam ve çalışma habitatlarını Almanya’dan yana kullandılar. Bu sanatçılar günümüzde yaşadıkları toplumun, yerel sahnenin doğal bir parçası olarak algılanan yeni görsel dürtülerini işlerinde yansıtmaktan çekinmediler. Alman sanatçıların yanı sıra, özellikle Almanya’ya göç eden bu sanatçılar, buradaki yaratıcı hayata şekil ve yön verdiler.

Yıllar içinde Almanya’nın kültür ve sanat ikliminde beslenen sanatçıları ve eserlerini bir araya getiren The Art Space Germany sergisi, Avrupa uluslararası kültür politikası çerçevesinde düzenlenen ilk ulus ötesi sergi olması açısından önem taşımaktadır.

Görsel sanatların yaratım sınırlarının ötesine taşındığı bu sergi; Armando, Candice Breitz, Tony Cragg, Marianne Eigenheer, Ayse Erkmen, Christine Hill, Magdalena Jetelová, Per Kirkeby, Joseph Kosuth, Marie-Jo Lafontaine, Nam June Paik, Giuseppe Spagnulo ve herman de vries gibi uluslar arası boyutta eserler üreten ve takip edilen isimlerden oluşmaktadır. 

Son otuz yılın örnek eserlerini içinde barındıran sergi, Almanya’da yaşayan ve uluslararası platformda tanınmış sanatçıların temalar, medya ve günümüz sanat söylemlerinin ifade biçimleri üzerindeki anlam ve etkilerini yansıtmaktadır.

Sergi, 10 Ocak - 9 Şubat 2019 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz