5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Thomas Ruff İstanbul'da

21 B izlenme  
10.03.2021

Galerist, dünyaca ünlü Alman fotoğrafçı Thomas Ruff`un Türkiye`deki ilk kişisel sergisine, 7 Temmuz- 7 Ağustos 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
Sergi, Thomas Ruff’un kariyerinde önemli yere sahip beş farklı serisini bir araya getiriyor: İnternet pornografisini temel alan “Nudes” (Nüler); internetten toplanmış görüntülerin pikselleştirilerek büyütülmüş anıtsal görüntülerine adanmış “Jpegs” (Jpegler); kaynakların artık tanınmayacak hale gelene kadar manipüle edilmesiyle ortaya çıkan “Substrat”; Ruff’un hem fotoğrafa hem astronomiye olan ilgisini harmanlayan “Sterne” ve sanatçının biriktirdiği gazete küpürlerini kullanarak oluşturduğu “Newspaper Photos”. Ruff, “Substrat” serisinde, sadece dijital görüntülerle gerçekleştirilebilecek bir soyutlama biçimi yaratıyor.

Görüntüler, internetten indirilen Japon Manga çizimlerinin dijital olarak işlenmesiyle üretiliyor. Görseller anormal derecede büyütüldüğünde, çıplak gözle görünmeyen, imajların yapı taşları ortaya çıkıyor. İşlerin akışkan yüzeylerinin şok edici güzelliği, gözü baştan çıkarmakla kalmıyor, beyindeki perspektif mekanizmasını da tetikliyor
.
Substrat” ismi ise, Ruff’un soyut resimde yeni bir üslup yaratmak üzere harekete geçtiğinin bir göstergesi. Substrat görüntüler, yeni bir fotoğraf üslubunun yaratılması ve algının dinamik analizi gibi iki belirgin temel amaca ulaşmayı hedefleyerek, zengin bir anlamlar ağını çağrıştırıp harekete geçiriyor.

Devamı

Seçtiklerimiz