Topkapı Sarayında Muhteşem Saat Koleksiyonu

26 B izlenme  
6.01.2021
Dünyanın sayılı mekanik saat koleksiyonlarından biri olan Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonu, Topkapı Sarayı’nın II.avlusunda yer alan  Divit Odasında  sürekli olarak sergilenmek üzere ziyarete açıldı.
 
Bu daimi Sergi projesi, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı başkanlığında Müdür Vekili Ayşe Erdoğdu, Bölüm Sorumlusu Feza Çakmut ile Mekanik Saat Ustaları Recep Gürgen ve  Şule Gürbüz’ün yıllar süren özenli çalışması sonucunda, Tektaş Saatçilik A.Ş. sponsorluğunda hayata geçti.
 
Prof. Ortaylı; “Bu güne kadar Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonunun dünyanın sayılı mekanik saat koleksiyonlarından olduğu özellikle yabancı kaynaklar tarafından hep zikredilse de fazla kimselerin dikkatini çekmedi. Açılan sergi ile bu değişecek.” diyor.
 
Dünyanın sayılı en gelişmiş mekanik saatlerinin yer aldığı Saray Koleksiyonu’nda yaklaşık 380 eser bulunuyor. Seksiyonda, Osmanlı Sarayı’nda 16- 19.yüzyıllar arasında biriktirilmiş olan ve Avrupa’nın dört bir yanından çoğu diplomatik hediye olarak gelen  birbirinden değerli saatlerin yanısıra, ustalık örneği Türk saatlerinden oluşan bir seçki yer aldı. 
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin