Trio | Karma Sergi | Antik Cisterna Sergi Salonu

80 B izlenme  
2.11.2020

Trio – Üçlü

Çiğdem Yaşa, Hazan Yaprak ve Nazmiye Alkanat

8-24 Aralık 2018

Karma Resim Sergisi 

Antik Cisterna Sergi Salonu

8-24 Aralık tarihlerinde antik Cisterna 

sergi salonu üç kadın sanatçıdan oluşan renkli bir sergiyi sanatseverler ile buluşturacak. Sergide yer alan üç kadın sanatçı, her biri farklı tarzda eserler ile izleyiciye keyifli karma sergi sunacak.

Kendi gerçeğini yaratmak amaçlı başladığı sanat serüveninde mantığı geri plana itip hayal gücünü üretime dönüştüren Çiğdem Yaşa, sınırsız hayal gücü dünyasında kendi arayışını gerçeğe dönüştürürken resimlerinde varoluş çabasını akıl ve mantığın kontrolünden çıkarıp tuvale aktarıyor. Aklın ve mantığın kalıplaşmış denetiminden uzaklaşma çabasında olan sanatçı bilinçaltı dünyasını farklı bir tarzda bizlere sunuyor.

Kadın olgusunu farklı bir bakış açısıyla sergiye taşıyacak olan sanatçı Hazan Yaprak, oluşturduğu “Woman” serisi bu üçlü sergide yer alacak. Farklı malzemeler ile oluşturulan, oldukça baskın renkleri kâğıt üzerinde kumaş ve kağıt parçaları ile buluşturarak kolaj oluşturan bu renkli çalışmalar, kadının kendi iç dünyasındaki hayal gücünü kavramsal bir çerçevede izleyici ile buluşturacak. Üç boyutlu çalışmalar yapan heykel sanatçısı resim tekniğinin dışına çıkarak kendi bakış açısını kâğıt üzerine taşıdığı bu özgün sergide izleyiciye farklı bir lezzet sunmakta.

Kullandığı her boya parçasını birer veri olarak kabul ederek tuvale aktaran Nazmiye Alkanat, görsel imgeleri kendi alanının dışına çıkarıp zemine yerleştiriyor. Nesneleri kendi süzgecinden geçirerek siyah beyaz fon üzerinde renklendirip dokuya dönüştüren sanatçı çalışmalarında boyaları, fırçanın sıkışmış alanından çıkarıp kendi yorumu ile büyülü bir doku halinde izleyiciye aktarıyor.

Çiğdem Yaşa, Hazan Yaprak ve Nazmiye Alkanat’tan oluşan bu üç kadın kendi iç dünyalarında oluşturdukları eserleri kendilerine özgün sanatsal bakış açılarıyla tuvalden izleyiciye aktaracak, bu renkli “trio” sergisi 24 Aralığa kadar Antik Cisterna Sergi Salonu’nda sizleri bekliyor olacak.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz