728x90.jpg

Tuba Yalçınkaya - Tüm Güzel Rüyalara - Pilevneli Project

41.694 izlendi
Tuba Yalçınkaya

“TÜM GÜZEL RÜYALARA”

17 Ocak – 02 Şubat 2013

PILEVNELI PROJECT

 ”Pilevneli Project 2013’ün ilk projesinde Tuba Yalçınkaya’ya yer veriyor. Tuba Yalçınkaya’nın ilk kişisel sergisi Tüm Güzel Rüyalara, kadının doğurganlık işlevi üzerinden yüceltilirken, cinsel arzuları nedeniyle aşağılandığı, dışlandığı, şiddete maruz kaldığı ataerkil sistemde, sanatçının bu yapıya direnen bilinçaltına bir yolculuk niteliğinde.

Dilde iki karşıt göstergeye indirgenen; anne rolüyle kutsallaştırılan, ya da cinsel bir objeye dönüştürülerek hem arzulanan hem iğrençleştirilen kadın bedeni, Yalçınkaya’nın çizimlerinde bu ikili yapının öğelerini aynı anda bir arada bulunduran; içerisi/dışarısı, insan/hayvan gibi ayrımların ortadan kalktığı, bu anlamda ikili karşıtlıklar sistemini bozan bir alana dönüşüyor.

Bedenin derinliklerine indikçe zihnin de derinliklerini açığa çıkaran sanatçı bu sergide bizi hem toplumsal, hem de bireysel mutluluğumuz için yüzleşmemiz gereken sorularla baş başa bırakıyor: Kadını da erkeği de korkunun sınırlarına hapseden bu varoluşun yerine ne geçebilir? İdealize edilmeden, kutsallaştırılmadan, kendi bedeninin sahibi kendi olan bir özne olarak yaşamak ve algılanmak isteyen bir kadın için uyku nasıl bir süreci başlatır?”

Müzik: Müzikotek


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG