d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Tuğçe Diri | Taşların Ardında; An ve Arşiv | Anna Laudel Istanbul

96 B izlenme  
10.06.2024

Tuğçe Diri

Taşların Ardında: An ve Arşiv 

10 Mayıs - 30 Haziran 2024

Anna Laudel Istanbul

 

Multidisipliner sanatçı Tuğçe Diri'nin yeni sergisi Anna Laudel'in ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin kültürel dokusunun titizlikle işlendiği, çağdaş sanatın zengin ifadesini sunduğu “Taşların Ardında: An ve Arşiv”, 10 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Anna Laudel’de görülebilecek. 

"Taşların Ardında: An ve Arşiv" serisi, derinlemesine bir araştırma, okuma ve üretme sürecinin ürünü olarak ortaya çıkıyor. Bu seri, tarih boyunca defalarca yıkılmış, yeniden inşa edilmiş, farklı amaçlar için kullanılmış ve müdahale edilmiş mekanların izini sürerek geçmişin izlerini günümüze taşımayı hedefliyor. Kaybolmuş çevreleri, kültürel mirası yeniden hafızalarda canlandırma görevini de üstlenen seri, tekrara dayanan, ritüelistik çalışmalarla şehir belleğini yeniden yorumlamaları için ziyaretçilere sıradışı bir atmosfer sunuyor. 

Ağırlıklı olarak, tuval üzerine yağlı ve akrilik boya, dantel, ip ve kolaj  gibi çeşitli tekniklerle çalışan Diri, deseni çalışma pratiğinin başına  koyuyor. Duygusal ifadenin; leke, renk ve doku aracılığıyla kurulan  kompozisyonları, Tuğçe Diri’nin özgün tarzını oluşturan unsurları bir  araya getiriyor.  

Diri, kullandığı frotaj tekniğiyle kendi desen müdahalesini, yeniden  yaratma ve silme eylemi olarak görüyor. Aynı zamanda, mimari  formları tümevarım tekniği ile sıradışı bir şekilde yorumlayan Diri, bu  bağlamda, mekanların ve bölgelerin fiziksel temsilini, hafızada  bıraktığı izlerle birlikte yeni bir kurgu içinde günümüze uyarlıyor. 

Seriyi kendi sözleriyle “yok olan çevre ve kültürel mirası hatırlatma çabası” olarak tanımlayan Diri, eserlerinde iktidar ve mimari, hatırlama ve yitirme gibi ilişkilerdeki dengeyi yeniden keşfediyor.  

Ayasofya, AKM, Arap Camii ve Molla Zeyrek Camii gibi önemli yapılardan esinlenerek oluşturulan seçki, aynı yapıların yıllarca başkalaşan ve şekil değiştiren taş dokusu gibi değişen kültürel ve mimari hafızamızı sembolize ediyor. 

Kentin içine kültürler arası görsel bir dil ile bakan, hatıralarını  yeniden canlandıran, geçmişle günümüzü birleştiren Tuğçe Diri’nin yeni sergisi “Taşların Ardında: An ve Arşiv”, 10 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Anna Laudel’de görülebilir. 

Tuğçe Diri

1984 yılında Eskişehir’de doğan Tuğçe Diri, 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Uygulamalı Litografi Atölyesi ve Resim Bölümü’nden mezun oldu. İlk atölyesini 2010 yılında açan sanatçı, 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü'nden, “Geleneksel Sanatların Çağdaş Türk Resmine Yansımaları” tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı. 

Ağırlıklı olarak tuval ve kâğıt üzerine boya, kolaj gibi tekniklerle çalışmanın yanı sıra, dikiş, dantel, nakış gibi geleneksel tekniklere de yer veren Diri, üretim pratiğinin başına deseni koyar. Onun için desen, her zaman deneysel bir uygulama alanı olarak var olmuştur. Arte Povera'dan Sürrealizm'e, Soyut Ekspresyonistlerin dinamizminden İslam Sanatlarının istif ve yazı-resim geleneklerine kadar geniş bir alandan beslenmektedir. Tarih, hafıza, kültür, doğa kavramlarını geleneğe yaslanan görsel kültürle harmanlayarak çalışan Tuğçe Diri, sanat ve zanaat bağlamında kültürel ayrımlar ve benzerlikleri biçimsel düzlemde çarpıştırır. Tuğçe Diri, İstanbul' da yaşayıp, üretmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz