“Türk ve Dünya Basınında Atatürk” Kitap Sergisi | Ekavart Gallery

108 B izlenme  
31.10.2020

Koçak Koleksiyonu

 “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” Kitap Sergisi

24 Ekim-11 Kasım 2019

Ekavart Gallery

 

Koçak Koleksiyon tarafından koleksiyonerlere özel olarak sunulan ve Ulu Önder Atatürk’ün 1912-1938 tarihleri arasında Türk ve dünya basınında yer alan haberlerini kronolojik bir dizilişle veren “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” koleksiyon kitapları, Türkiye’nin en önemli vakıflardan biri olan EKAV Vakfı’na bağlı EKAVART Gallery’de sergileniyor.

Sergi ziyaretçilerine Türk ve yabancı basında yer alan Atatürk haberlerinin bulunduğu koleksiyon kitaplarının yanı sıra ses, video ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla görsel ve işitsel olarak Atatürk’ü yaşayabilecekleri deneyimler sunuyor.

Koçak Koleksiyon’un ‘Zamansız bir koleksiyon kitap’ olma özelliği taşıyan bu eşsiz eserleri 1912-1938 yılları arasında Atatürk'ün Türk ve dünya basınında çıkmış haberleri hakkında hazırlanmış “ilk” ve “tek” en kapsamlı kaynak olma özelliği taşıyor.

Araştırmacı, yazar ve sosyolog Abdullah ÖZKAN tarafından hazırlanan ve birçok kütüphane ve arşivde yer alan yüzlerce gazete ve derginin taranmasıyla derlenen “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserleri, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, Atatürk’ün ölümüne kadarki sürecin basın yansımalarını tam sayfa örneklerle sunuyor.

Ekavart Gallery’de ki sergide basına ve haberleşmeye büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk’ün bu eserler ile basın özgürlüğüne verdiği önem bir kez daha vurgulanarak aynı zamanda sanatı ve sanatçıları destekleyen bir devlet adamı olmasından yola çıkılarak, sergilenecek eserlerden elde edilecek gelirler EKAV Vakfı’na bağlı sanat dalında eğitim gören bursiyerlere aktarılarak, geleceğin sanatçılarına destek olunacak.

Cumhuriyet Bayramı haftası kapsamında gerçekleştirilen sergide “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserlerinin yanı sıra, özgün dilinde ve ilk baskı kalitesinde TıpkıBasım Nutuk eseri, Atatürk’ün Selanik’te başlayan yaşamından ölümüne dek yaşadığı olayları tarihsel sıra içinde sergileyen fotoğraflardan oluşan Atatürk Albümü de sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi 11 Kasım tarihine kadar Ekavart Gallery’de görülebilir.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz