f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Türkiye'nin İlk Uluslararası Medya Sanat Fuarı | Noise Media Art | Kadıköy Kent Müzesi

114 B izlenme  
7.03.2024

Türkiye'nin İlk Uluslararası Medya Sanat Fuarı

Noise Media Art

18 - 21 Ocak 2024

Kadıköy Kent Müzesi

https://www.noise.ist

Türkiye'nin ilk medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art, 12 Ocak - 21 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul'u teknoloji, sanat ve müzikle buluşturuyor!

Noise_Media Art'ın ilk edisyonunda medya sanatının güçlü isimlerini temsil eden DAM, Kate Vass Gallery, Elektra, Julie Caredda gibi uluslararası galerilerin yanında Art On, Sanatorium, Pilot, Siyah Beyaz Galeri gibi Türkiye'nin önemli galerileri, sanat üretimlerinde geleneksel medyumların dışında üretim yapan ve eserlerinde teknolojiyi yoğun olarak kullanan öncü sanatçıların eserlerini sergiliyor.

Sanatçı Hande Şekerciler, sanatçı Arda Yalkın tarafından, sanattaki güncel nabzı yakalayan uluslararası bir etkinliğe olan ihtiyaçtan dolayı hayata geçirilen Noise_Media Art, yalnızca davet edilen sanatçı ve galerilerin katılabildiği yapısıyla, ilk edisyonunda medya sanatı alanında tanınmış küratör Dominique Moulon’nun seçkisiyle bir araya getiriyor. Noise, Moulon dışında Fransa’dan medya sanatı konusunda bilinen galerilere de Türkiye Fransız Kültür Merkezi katkılarıyla yer veriyor.

İlk edisyonuyla Kadıköy’ü merkez alan Noise_Media Art 12 Ocak 2024 tarihinde OI_Music Powered by German Legend müzik programıyla Alan Kadıköy’de start verdi. Avangart elektronik müziğin önemli isimlerinden ağırlayan müzik programı, konserlerin yanı sıra, İTÜ MİAM ile birlikte geliştirilen atölye ve konuşma programıyla 14 Ocak 2024 tarihine kadar gün boyu kadar müzik severleri ağırlıyor. Dünyadan ve Türkiye’den tanınmış galeri ve sanatçıları ağırlayacak olan Noise_Media Art ise 18 Ocak 2024 tarihinde izleyiciyle buluştu ve 21 Ocak 2024 tarihine kadar, 11.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Yakın zamanda restore edilen ve ilk defa bu etkinlik sayesinde İstanbullularla buluşacak olan, eski Mal Müdürlüğü geleceğin Kadıköy Kent Müzesi’nde fuar programına eşlik eden eğitim ve konuşma programları da yer alıyor.

Tüm dünyadaki uluslararası sanat etkinliklerinin sorunu olan uzun mesafeli seyahatlerin yanı sıra, medya sanatının sergilenmesi ve üretilmesinin özelinde kullanılan ekran, bilgisayar, ışık kaynakları vb donanımlardan kaynaklanan karbon ayak izi bir soru işareti. Noise, bu sorunu gündeme getirmek, sanatın sürdürülebilirliliğini tartışmak amacıyla önce bir öz eleştiri yapmak gerektiğini düşünerek, başka bir ilke daha imza atarak sürdürülebilir etkinlik danışmanı Bihter Ayyıldız danışmanlığında, 3pmetrics iş birliğiyle tüm etkinliğin karbon ayak izini ölçümlüyor. Etkinlik boyunca Kadıköy Kent Müzesi’nde gerçekleştirilecek ölçümler, daha sonra kamuyla paylaşılacak.

Devamı

Seçtiklerimiz