d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Uyuyan ID - Fetiş Bir Sergi

28 B izlenme  
25.11.2020

19 Kasım -19 Aralık 2008 Uyuyan ID Derya Demir - Leyla Gediz kürator ikilisinin fetişizmin her alanını ve türünü incelemeye aldığı ''The Bitch Is Sleeping / Uyuyan ID'' başlıklı sergisi Karşı Sanat ve Galeri Splendid'in yanı sıra İstiklal Caddesi'nde fetişizmin anıtları olabilecek dükkanlarda yerini alıyor. Galeri Splendid'in açılış sergisi niteliğinde de olan serginin fikir babası, ''Substitute Lack! /Accept No Substitutes!'' adlı konferansıyla disiplinlerarası fetişizm incelemelerini gündeme getiren independent scholars (www.independentscholars.org) organizasyonu oldu. Fetişizmin akademik alanda gündeme gelmesi, sergi fikrinin de ortaya atılmasına yol açarak İstanbul'un geniş sanat sahnesinde yeni bir hareketi doğurdu. Sergiye Karşı Sanat ve Galeri Splendid'in yanı sıra İstiklâl Caddesi'nin dikkat çekici ve tarihi mağazaları katılıyor.

Kelebek Korse'de İlhan Sayın'ın kağıttan kesme işi, Katia Şapka'da Emel Kurhan'ın (Yazbükey) pasta maketinin üzerinde sunduğu şapkalar, Panter Kırtasiye'de Neşe Çoğal'ın yerleştirmesi, Robinson Crusoe Kitabevi’nde Ali Kazma'nın altı farklı ekranda dönen videoları, Mudo Concept'te Serkan Özkaya'nın seri üretilip satışa sunulan imzalı heykeli, Gon'da Murat Ertel'in süper kahraman olarak tasvirlediği Türk kadınlarının fotoğrafları, İpek Mağazası'nın vitrininde ise filmlerde kullanılmış objelerini biriktiren Özgür Çift'in koleksiyonundan bir parça yer alıyor. Müzik sahnesi Dogzstar’da, sergi süresince her pazartesi günü (19.30) iki film birden gösterimde: Bruce LaBruce'dan ''No Skin Of My Ass'' ve Brice Dellsperger'den ''Body Double X'' isimli filmlerin arasında Richard Van Loot'un ''Rate Allegorique No.1'' isimli çok renkli video çalışması gösteriliyor. Galeri Splendid ilk gösteriminde üç ayrı sanatçının işlerine ev sahipliği yapıyor: Elçin Poyraz'ın fetişizmin kaynağından bulup getirdiği ‘saç’ları, Kaan Karacehennem'in yüzlerini gizleyen eşcinsellere ait fotoğraf serisi ve Barış Doğrusöz'ün her biri hareketli tablolar olan ''7 Ways To Fake a Perfect Skin'' isimli videoları gösterimdeki işler.

Karşı Sanat'ın girişinde, Oliver Pietsch'in ''Performance'' başlıklı işi bizi karşılıyor. Video, Amerika'yı ilk kez ziyaret eden Papa'nın unutulmayacak bir ''performansını'' gözler önüne seriyor. Arzu Oto'nun havasıyla suyuyla Ege'yi anlatan ve bu coğrafyanın özlenen bir anıyla fetiş arasındaki ayrımı bulanıklaştıran resimleri, Amerikalı Laura Parnes'ın Bush'a güle güle dediğimiz bu Kasım ayında bizleri bir kez daha onun dünyasına götüren videosu ''The Only Ones Left'', Uruguay'dan Paula Delgado'nun erkeklerin maskülen güzellik hakkındaki görüşlerini incelediği video ve fotoğraflardan oluşan işi ''How Come You're So Beautiful'' ve Tayfun Serttas'ın Dolapdere Bit pazarında 5 ay süren çalışması sonucunda hazırladığı 1.500 parçalık seçkiden oluşan enstalasyonu naturmort: meta data yer alıyor. Serginin ses odaklı tek parçası Erdem Helvacıoğlu'nun: Karşı Sanat'ın mutfağındaki ocak ve davlumbazda bir ses yerleştirmesi.
Detaylı bilgi için;
www.galerisplendid.com

Devamı

Seçtiklerimiz